Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe Życie Blokowisk

Rusza Forum Rehabilitacji – inicjatywa, która umożliwi mieszkańcom  Ugorka i Olszy II opracowanie wspólnie z władzami miasta Pilotażowego Programu Rehabilitacji tych osiedli, czyli spójnego planu działań, które tchną nowe życie w przestrzenie blokowisk.

Już w najbliższą niedzielę (30 marca) odbędzie się inauguracja Forum – organizatorzy  zapraszają mieszkańców na dwugodzinny spacer – od Olszy po Ugorek. Początek o godz. 14:30 pod pawilonem SM Ugorek, przed barem Miła.

- Liczny i aktywny udział mieszkańców w opracowywaniu Programu Rehabilitacji jest warunkiem koniecznym do sukcesu tego projektu. To mieszkańcy najlepiej znają problemy i potrzeby lokalnych społeczności i są odbiorcami przygotowywanych podczas rehabilitacji pomysłów. Dlatego tak ważne jest by współtworzyli dokument, który pozwoli wskazać, jakie działania naprawcze należy wdrożyć, a także pozwoli wystąpić o konieczne na ten cel środki– mówi Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba.

Inicjatywa władz Krakowa jaką jest Forum Rehabilitacji zakłada spotkania
z udziałem mieszkańców, lokalne imprezy, uruchomienie lokalnego punktu informacyjnego Forum Rehabilitacji na Ugorku, a także wydawanie (od marca do czerwca) miesięcznika – osiedlowej Gazety Forum Rehabilitacji, zawierającej  informacje o Programie oraz o realizowanych działaniach na osiedlach. Wszystko po to, by do września tego roku, wspólnie z lokalnymi społecznościami opracować Pilotażowy Program Rehabilitacji osiedli Ugorek i Olsza II.

W ramach Forum w marcu, kwietniu i w maju,  co dwa tygodnie odbywać się będą spotkania dotyczące obszarów tematycznych związanych z funkcjonowaniem osiedli. Będzie mowa m.in. o sprawach dotyczących transportu, kultury, terenów zielonych. Spotkania będą miały  formę  spacerów, warsztatów, dyskusji, imprez

Najbliższe spotkanie – w postaci spaceru – odbędzie się w niedzielę 30 marca.
Kolejne – 3 kwietnia (godz. 15:00 - 19:00) będzie miało prawdziwie wiosenną odsłonę. Mieszkańcy dowiedzą się jak zrobić piękny ogród na osiedlu i wspólnie wykonają rabatę. Będzie to pretekst do dyskusji o zielonej przestrzeni publicznej osiedli.

Z kolei 11 kwietnia, w godz. 17:00 – 19:30 odbędzie się spotkanie warsztatowe pod hasłem „Co tworzy charakter Ugorka i Olszy II – osiedlowe historie".

Zebrane informacje, przy współpracy specjalistów, w maju będą formułowane
w dokument – tzw. Lokalny Plan Działania. Odbędą się też warsztaty tworzenia projektów, które pozwolą zamienić pomysły w projekty, będące podstawą dla wniosków o dofinansowanie.

W czerwcu odbędzie się spotkanie podsumowujące – piknik osiedlowy, podczas którego zostaną zaprezentowane i poddane konsultacjom efekty prac.

We wrześniu zaprezentowana zostanie ostateczna wersja wspólnie opracowanego Programu Rehabilitacji dla osiedli Ugorek i Olsza II.

Do udziału w projekcie organizatorzy zapraszają nie tylko mieszkańców.
Mile widziani będą właściciele i zarządcy nieruchomości, firmy działające na terenie osiedli, instytucje i jednostki takie jak np. przedszkola, szkoły, domy opieki, domy kultury, organizacje sportowe, ponadto przedstawiciele Rady Miasta Krakowa i rad dzielnic, Urzędu Miasta i jednostek miejskich oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, organizacji pozarządowych.

Ważnym partnerem Forum będzie środowisko naukowe realizujące  projekty  pomocne w tworzeniu Programu Rehabilitacji. Eksperci z Politechniki Krakowskiej pracują nad programem umożliwiającym ocenę stanu technicznego oraz możliwości rewitalizacji budynków wielkopłytowych.

Rehabilitacja to przywracanie osiedlom pierwotnych wartości funkcjonalno-przestrzennych i społecznych oraz dostosowanie ich do współczesnych standardów życia. To proces tworzenia przyjaznego miejsca zamieszkania, zachęcanie do większego zaangażowania w życie osiedla, organizowanie wydarzeń kulturalnych, przekształcanie  przestrzeni publicznych w miejsca spotkań i miejsca spędzania przez mieszkańców wolnego czasu, ale też remonty i modernizacje budynków i infrastruktury. Osiedla powstałe głównie w latach 70-tych i 80-tych przez dziesięciolecia podlegały przeobrażeniom, także niekorzystnym. Zmiany demograficzne, migracje mieszkańców, zużycie techniczne zasobów mieszkaniowych, to tylko niektóre z procesów prowadzących do stopniowego narastania zjawisk kryzysowych.

W 2010 r. Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Założeń programu rehabilitacji zabudowy blokowej na terenie Gminy Miejskiej Kraków, a następnie po przeprowadzonej analizie – wskazała 19 osiedli wymagających podjęcia działań rehabilitacyjnych.

W lipcu 2012 r. radni zadecydowali o objęciu pilotażowymi programami rehabilitacji trzech osiedli: Ugorka, Olszy II oraz Azorów. Zajmują one w sumie teren 131,4 ha zamieszkały przez 28 tys. osób.

Działania realizowane są we współpracy Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Krakowa, Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska, Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Projektowania Urbanistycznego Politechniki Krakowskiej.

Więcej informacji pod adresem: www.rewitalizacja.krakow.pl.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ARTUR LEWANDOWSKI
Podmiot publikujący: Rewitalizacja
Data publikacji: 2014-03-27
Data aktualizacji: 2014-03-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź