GPR rozwiń menu

Komitet Rewitalizacji dla podobszaru „stara” Nowa Huta oficjalnie rozpoczął działalność!

W miniony poniedziałek Pani Maria Klaman – Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa, podczas I posiedzenia wręczyła akty powołania członkom Komitetu Rewitalizacji dla podobszaru „stara” Nowa Huta.

 

Fot. Referat Rewitalizacji Miasta i Regeneracji Targowisk

Komitet Rewitalizacji stanowi przestrzeń współpracy Prezydenta Miasta Krakowa i Urzędu Miasta Krakowa z mieszkańcami, przedsiębiorcami, właścicielami nieruchomości, radnymi miejskimi i dzielnicowymi, przedstawicielami organizacji pozarządowych, a także innych środowisk w sprawach dotyczących rewitalizacji.

Komitet Rewitalizacji prowadzi dialog oraz doradza w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji w Krakowie. Tym samym, przedstawiciele wielu grup interesariuszy, reprezentujących różne środowiska o odmiennych potrzebach i nierzadko rozbieżnych interesach, mogą wspólnie podejmować działania na rzecz podobszaru rewitalizacji „stara” Nowa Huta, mając tym samym wpływ na kształtowanie się polityki Miasta z zakresu rewitalizacji.

W składzie Komitetu Rewitalizacji dla podobszaru „stara” Nowa Huta znalazło się:

  • 6 przedstawicieli mieszkańców podobszaru rewitalizacji „stara” Nowa Huta;
  • 3 przedstawicieli mieszkańców Krakowa, niebędących mieszkańcami podobszarów rewitalizacji;
  • 2 przedstawicieli organizacji pozarządowych prowadzących swoją działalność na podobszarze rewitalizacji „stara” Nowa Huta;
  • 2 przedstawicieli właścicieli, użytkowników wieczystych nieruchomości zlokalizowanych na podobszarze rewitalizacji „stara” nowa Huta lub podmiotów zarządzających tymi nieruchomościami;
  • 1 przedstawiciel podmiotu innego niż organy władzy publicznej, realizującego uprawnienia Skarbu Państwa na podobszarze rewitalizacji „stara” Nowa Huta;
  • 1 przedstawiciel partnerów społeczno-gospodarczych działających w Krakowie;
  • 4 przedstawicieli przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na podobszarze rewitalizacji „stara” Nowa Huta;
  • 1 przedstawiciel przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w Krakowie poza podobszarami rewitalizacji;
  • 2 przedstawicieli Rady Dzielnicy XVIII;
  • 4 Radnych Miasta Krakowa;
  • 4 przedstawicieli Prezydenta Miasta Krakowa.

Przedstawiciele mieszkańców, organizacji pozarządowych, właścicieli, użytkowników wieczystych nieruchomości lub podmiotów zarządzających tymi nieruchomościami, przedsiębiorców oraz partnerów społeczno-gospodarczych, zostali wyłonieni w wyniku otwartego naboru głównego, który przeprowadzono w dniach od 9 grudnia 2025 r. do 16 stycznia 2016 r., lub otwartego naboru uzupełniającego, trwającego od 23 lutego 2026 r. do 16 marca 2026 r. Wyniki naborów kandydatów na członków Komitetu znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej tutaj.

Warto dodać, że przedstawiciele właściwych rad zostali wskazani przez te gremia. Jednocześnie Prezydent Miasta Krakowa dokonał wskazania swoich przedstawicieli, a także zaprosił do udziału w pracach Komitetu Rewitalizacji przedstawiciela podmiotu innego niż organy władzy publicznej, realizującego uprawnienia Skarbu Państwa.

Komitet został powołany w składzie zawartym w Zarządzeniu nr 867/2026 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 23 kwietnia 2026 r. w sprawie powołania Komitetu Rewitalizacji dla podobszaru rewitalizacji „stara” Nowa Huta, dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej tutaj.

Praca w Komitecie Rewitalizacji ma charakter społeczny, nie przewiduje się wynagrodzenia dla jego członków. Posiedzenia Komitetu Rewitalizacji będą odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał.

Szczegółowe zasady dot. funkcjonowania Komitetu Rewitalizacji określa Regulamin, stanowiący załącznik nr 1 do uchwały nr XXXIII/652/25 Rady Miasta Krakowa z dnia 2 lipca 2025 r. w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji dostępnej w Biuletynie Informacji Publicznej tutaj.

Mamy nadzieję, że Komitet Rewitalizacji dla podobszaru „stara” Nowa Huta jako otwarta przestrzeń rozmowy, wymiany myśli i doświadczeń będzie dla jego członków źródłem owocnych dyskusji, ciekawych konkluzji, umiejętności poszukiwania kompromisów oraz wytrwałości w dążeniu do realizacji działań na rzecz wspólnego dobra „starej” Nowej Huty.

W najbliższym czasie powołany zostanie również wspólny Komitet Rewitalizacji dla podobszarów Kazimierz-Stradom oraz Grzegórzki-Wesoła, o czym będziemy na bieżąco informować.
 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Brydniak
Podmiot publikujący: Rewitalizacja
Data publikacji: 2026-05-19
Data aktualizacji: 2026-05-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź