Przed nami tygodnie długich, słonecznych dni – idealny czas, by wyjść z domu i zanurzyć się w wakacyjny klimat miasta!
Zajrzyjcie do naszego zestawienia lipcowych wydarzeń na podobszarach rewitalizacji – znajdziecie tam mnóstwo aktywności o różnej tematyce. Wiele z nich to inicjatywy wspierane przez Miasto w ramach Małych Grantów oraz wydarzenia organizowane przez Ambasadorów rewitalizacji – tym bardziej warto!
To lato należy do mieszkańców – skorzystajcie z niego w pełni!
Zabawy z dzieciństwa – sąsiedzki dzień zabaw na Bulwarach Inflanckich
Kiedy: 05.07.25. 11:00-18:00
Gdzie: Bulwary Inflanckie – teren między ul. Piekarską a Skawińską (przy Wiśle)
Kto pamięta grę w gumę, zośkę, klasy, kapsle, czy państwa-miasta?
Zabawy z dzieciństwa to nie tylko podróż do przeszłości, ale także wspaniała okazja dla dzieci, by poznały zabawy, w które bawiło się ich starsze rodzeństwo, rodzice czy dziadkowie.
Na uczestników dnia zabaw będą czekały:
Oderwijmy się na chwilę od wirtualnego świata i spędźmy dzień jak kiedyś, śmiejąc się i grając w klasy! 😊
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1118028217041027
Wakacyjny Kurs obsługi Komputera i Internetu dla Seniorów
Kiedy: 2 - 30.07.25. środy i soboty: 10:00-12:00
Gdzie: Klub Kazimierz, ul. Krakowska 13
Kurs przeznaczony jest dla osób, które pragną oswoić i poznać komputer oraz rozpocząć korzystanie z sieci Internet. W niewielkiej, pięcioosobowej grupie każdy uczestnik kursu będzie indywidualnie pracował z komputerem. Podczas zajęć stopniowo będziemy zdobywać zarówno wiedzę jak i umiejętności, a spędzony czas pokaże, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”, a współczesne technologie ułatwiają życie i są oknem na świat, a nie utrudnieniem. Koszt warsztatów to 350 zł, liczba miejsc ograniczona
Zapisy: Na stronie bilety.krakowskieforum.pl lub osobiście w Klubie Kazimierz
Informacje: lukasz.dubin@krakowskieforum.pl, kom. 507 600 446
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/739769481809283/739769505142614/
Królewski Kazimierz | Wakacje w MEK
Kiedy: całe wakacje
Gdzie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli, ul. Krakowska 46
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do świętowania Tysiąclecia Królestwa Polskiego w sercu Królewskiego Kazimierza – w czasie wakacyjnych warsztatów, spacerów i gier dla rodzin oraz dziecięcych i młodzieżowych grup zorganizowanych.
Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu udział w zajęciach jest bezpłatny. Obowiązuje zakup biletów wstępu na wystawę stałą w preferencyjnej cenie 1 zł od osoby oraz rezerwacja terminów/miejsc.
Zajęcia są częścią projektu pn. „KRÓLEWSKI KAZIMIERZ. Tysiąclecie Królestwa Polskiego przez pryzmat dziejów krakowskiego Kazimierza i unikalnej kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie” realizowanego w ramach programu „Kultura na Szóstkę” zainicjowanego przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, który jest częścią obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/etnomuzeum.krakow/posts/pfbid031RwXzruowbdr29ibX52PxHmonifN2WWFAbiFeN79TKGtViR3nkChr7QEuwK4tGoHl oraz https://etnomuzeum.eu/warsztaty-edukacyjne/krolewski-kazimierz-wakacje-w-mek
Premiera krakowska: „Dla kogo jest miasto? Jak stworzyć przestrzeń, która o nas dba" Magdaleny Milert
Kiedy: 17.07.25. godz. 18:00
Gdzie: Apteka Designu, ul. Kopernika 19a
Wyobraź sobie miasto, które troszczy się o każdego. W którym zielone światło nie znika zbyt szybko,
wózek nie grzęźnie w szczelinach, a ławki w cieniu czekają na zmęczonych.
Magdalena Milert (@pieing) udowadnia, że codzienność może tak wyglądać. Jako architektka i urbanistkaz wieloletnim doświadczeniem analizuje problemy polskich miast i prezentuje rozwiązania mogąceuzdrowić naszą przestrzeń. W przystępny sposób przedstawia najnowsze badania, własne obserwacjeoraz innowacje, które zmieniły na lepsze życie mieszkańców Barcelony, Waszyngtonu czy Sao Paulo.
Pobierz darmową wejściówkę:
Więcej informacji: https://kbfbilety.krakow.pl/kup-bilet/premiera-krakowska-dla-kogo-jest-miasto-jak-stworzyc-przestrzen-ktora-o-nas-dba-magdaleny-milert?id=2475 oraz https://www.facebook.com/events/1899383120849913
Kino plenerowe na Wesołej – Zimna wojna
Kiedy: 19.07.25. godz: 20:30
Gdzie: Łąka na Wesołej przy Aptece Designu, ul. Kopernika 19a
Latem łąka na Wesołej zamieniła się w wielką salę kinową. W otoczeniu zieleni w samym centrum Krakowa będzie można obejrzeć trzy filmy. Seanse poprzedzą prelekcje, a całość wydarzenia zostanie przygotowana z myślą o dostępności dla wszystkich widzów – bez barier.
19 lipca podczas pikniku na Wesołej przeniesiemy się w czarno-biały świat „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego – intymnej, dramatycznej historii dwojga ludzi, których najpierw połączyła muzyka, a następnie rozdzieliły granice polityczne i emocjonalne. Inspirowana historią rodziców reżysera opowieść o Zuli i Wiktorze rozgrywa się na tle powojennej Europy – od ruin Polski po paryskie kawiarnie. Przed filmem spotkamy się z Dagmarą Romanowską, dziennikarką filmową, kuratorką i krytyczką, która przybliży widzom kontekst powstania filmu, analizę stylu Pawlikowskiego i znaczenie osobistych inspiracji w kinie.
Więcej informacji: https://krakow.pl/aktualnosci/295671,33,komunikat,kino_plenerowe_na_wesolej.html
Piknik na Wesołej – strefa rewitalizacji
Kiedy: 19.07.25.
Gdzie: Łąka na Wesołej przy Aptece Designu, ul. Kopernika 19a
Dzień pełen smaków, zapachów i miejskiego relaksu. W programie m.in. joga pod chmurką, czytanie na trawie, minikoncerty i wyjątkowe spotkanie z ekspertką od mózgu i snu, która opowie, jak niedobór snu wpływa na nasze wybory jedzeniowe. Na łące na Wesołej będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, odkryć tajemnice mikroliści, posadzić coś zielonego, pobawić się teatrem warzyw i owoców, a nawet ulepić coś własnymi rękami, rozmawiając przy tym o bezpieczeństwie żywieniowym miast. Do tego strefa pupila, wymiana zabawek, kreatywne działania z ASP i Biblioteką Kraków, gra terenowa, muzyczny spacer, kino plenerowe i pyszne jedzenie. W szczególności zapraszamy do strefy rewitalizacji, w której będziecie mogli spotkać Ambasadora rewitalizacji podobszaru Grzegórzki-Wesoła, Fundację Małopolska Izba Samorządowa!
Więcej informacji: https://krakow.pl/dzielnica_ii_grzegorzki/295920,2315,komunikat,zielen__smak_i_wspolne_lato___wracaja_pikniki_na_wesolej.html
Zapraszamy na warsztaty z serii Kreatywna Nowa Huta – wspólnie, lokalnie, odpowiedzialnie!
Między czerwcem a sierpniem 2025 roku Fundacja Kreatywna Pracownia realizuje projekt skierowany do mieszkańców i sympatyków „starej” Nowej Huty. W ramach działań odbędą się cztery różnorodne warsztaty – od sitodruku i fotografii motywacyjnej, po ekologiczne środki czystości i odnawianie odzieży. Każde z wydarzeń to przestrzeń do spotkania, integracji, twórczego wyrazu i zdobycia praktycznych umiejętności. Udział w projekcie dla uczestników jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy – decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://kreatywnapracownia.org/uncategorized/kreatywna-nowa-huta-wspolnie-lokalnie-odpowiedzialnie/
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Kiedy: 21.07 15:30 - 18:30
Gdzie: osiedle Centrum E 18
zapisy pod linkiem: https://forms.gle/uYrpBWak7vvQZLUh6
Kiedy: 27.07 10:00 - 11:30
Gdzie: osiedle Centrum B 7
zapisy pod linkiem: https://forms.gle/q6T3F7Ry6Wb2FTBD8
Kiedy: 31.07 15:00 - 16:30
Gdzie: osiedle Centrum E 18
zapisy pod linkiem: https://forms.gle/A3oBNmbNgxZPU8ve8
Spacer po zakątkach Nowej Huty – poznaj historię, której nie ma w podręcznikach.
Latem 2025 roku Stowarzyszenie FabLab Kraków zaprasza mieszkańców i sympatyków podobszaru rewitalizacji „stara” Nowa Huta do udziału w wyjątkowym projekcie łączącym sztukę, ekologię i historię. W ramach działań rewitalizacyjnych organizatorzy przygotowali w czerwcu serię bezpłatnych warsztatów. W lipcu zapraszają na spacer po zakątkach Nowej Huty, podczas którego dowiecie się więcej o historii, architekturze i kulturze Dzielnicy XVIII.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Kiedy: 20.07.25. godz.: 10:00 - 11:30
Zbiórka: os. Centrum B 7
zapisy pod linkiem: https://forms.gle/dgsv39ioSF9DL7EV6
Sobotnie pikniki sąsiedzkie w os. Szkolnym
Fundacja Fundacja Internationaler Bund Polska zaprasza do wspólnego spędzania sobotnich przedpołudni na wspólnym śniadaniu, rozmowach oraz integracji. Zapraszamy nie tylko rodziców z dziećmi, ale także seniorów oraz osoby uchodźcze.
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa (dotacje w obszarze rewitalizacji „małe granty”).
Kiedy: 12.07.25. godz. 11:00-15:00
Gdzie: ogród społeczny, os. Szkolne 22
Fundacja Internationaler Bund Polska zaprasza na integracyjny piknik sąsiedzki. Organizator gwarantuje poczęstunek oraz animacje dla dzieci. To wyjątkowa okazja, aby spędzić czas z sąsiadami i dowiedzieć się więcej o nadchodzących wydarzeniach organizowanych przez Fundację.
Kiedy: sobota, od 19.07. do 23.08.25. godz. 11:00-15:00
Gdzie: ogród społeczny, os. Szkolne 22
Podczas 6 śniadań sąsiedzkich będzie można spędzić wspólnie czas na rozmowach i poznawaniu sąsiadów. Dzieciaki będą miały okazję poznać gry podwórkowe, w które grali ich rodzice i dziadkowie, takie jak gra w klasy, zbijaka, czy w gumę. Zapraszamy mieszkańców w każdym wieku!
Zadanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Wymianka sąsiedzka na nowohuckim targowisku!
Wymianka sąsiedzka na targowisku znajdującym się na podobszarze rewitalizacji – czy może być coś lepszego?
Tylko fakt, że organizuje ją Ambasador rewitalizacji na podobszarze „stara” Nowa Huta, Fundacja Faktor Kultura!
Kiedy: 05.07.25. godz. 11:00-15:00
Gdzie: plac targowy na os. Wandy 33.
To otwarte wydarzenie, podczas, którego można:
To doskonała okazja, żeby dać drugie życie przedmiotom i spotkać się z sąsiadami w miłej, swobodnej atmosferze!
Co można przynieść? Ubrania, książki, zabawki, rośliny, naczynia, gry - wszystko w dobrym stanie, co może posłużyć komuś innemu.
Wstęp jest darmowy, lecz jeśli chcesz wystawiać swoje rzeczy to obowiązują zapisy. Napisz maila na adres info@faktorkultura.pl. W treści maila wpisz swoje imię i nazwisko
Więcej informacji w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/2725097607692320/
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.
Spotkanie z Aleksandrą Boćkowską w ramach cyklu „Miasto Życzliwe”
Kiedy: 14.07.25. godz. 18:00
Gdzie: Cafe NOWA Ksiegarnia, os. Zgody 7
Spotkanie wokół książki Gdynia. Pierwsza w Polsce, organizowane przez Ambasadora rewitalizacji na podobszarze „stara” Nowa Huta, Fundację Faktor Kultura.
Wstęp wolny.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.