górne tło

Podsumowanie V spotkania Krakowskiego Forum Nauka - Biznes- Mieszkańcy – Samorząd

16.09.2013 r.  w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się  V spotkanie w ramach Krakowskiego Forum NAUKA – BIZNES – MIESZKAŃCY – SAMORZĄD poświęcone podsumowaniu warsztatów Future City Game na trzech krakowskich osiedlach Ugorek, Olsza II i Azory oraz partycypacyjnej formule tworzenia pilotażowego Programu Rehabilitacji Zabudowy Blokowej Gminy Miejskiej Kraków na terenie osiedli Ugorek i Olsza II.

Uczestników spotkania przywitał Pan Rafał Kulczycki, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta, który podkreślił, że tylko współpraca przedstawicieli samorządu z mieszkańcami może przynieść dobre efekty, ponieważ to mieszkańcy najlepiej znają potrzeby i problemy swoich osiedli. Podziękował również uczestnikom za udział w warsztatach zapraszając do współpracy przy kolejnych projektach: lokalnych forach rewitalizacji dotyczących poszczególnych osiedli i międzynarodowym programie Active Citizens.

Pani Magdalena Wiechniak, Kierownik Referatu ds. Rewitalizacji, która była moderatorem spotkania, przypomniała ideę warsztatów i zaprosiła przedstawicieli zespołów, które wygrały kolejne edycje warsztatów Future City Game, do prezentacji projektów działań na rzecz społeczności lokalnych. Pan Łukasz Kowalski, przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przypomniał założenia projektu Grupy Niebieskich- „Ugorek zawsze razem", który zakładał wykorzystanie istniejących zasobów osiedla i nawiązanie współpracy między instytucjami, organizacjami i innymi podmiotami działającymi na tym terenie. Pan Sławomir Dróżdż, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Kulturalnego, opowiedział o projekcie Grupy Niebieskich, który zwyciężył na osiedlu Olsza II pod hasłem „Wszystkie drogi prowadzą do Kotłowni. Cała Olsza nasza". Pan Tomasz Talaczyński z Wydziału Spraw Społecznych i Pan Wojciech Łanda z Siemachy przypomnieli pomysł Grupy Czerwonych zatytułowany „Akademia Mistrzów Azory", który powstał w odpowiedzi na brak przestrzeni publicznej służącej integracji mieszkańców osiedla Azory. Szczegóły projektów dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce Aktualności.

Pan Karol Kurnicki, pracownik naukowy Instytutu Socjologii UJ, który brał udział w warsztatach w roli eksperta, w swojej prezentacji „Osiedlowe działania, miejskie wyniki" podkreślił, że Miasto potrzebuje zaangażowania i informacji od mieszkańców osiedli, aby skutecznie rozwiązywać problemy lokalnych społeczności. Dzięki warsztatom mieszkańcy mogli wspólnie wypracować rozwiązania osiedlowych problemów w sprzyjającym klimacie rywalizacji i kreatywności. Projekty, które powstały w trakcie warsztatów zakładają traktowanie Miasta jako dobra wspólnego poprzez działania lokalnej wspólnoty, która troszczy się o dobro wszystkich mieszkańców. Mieszkańcy są nie tylko „konsumentami", ale i „producentami" przestrzeni miejskiej i poprzez codzienne działania powinni czuć się również odpowiedzialni za swoje wybory. Głos każdego mieszkańca jest bardzo ważny w kontekście lokalnym i ponadlokalnym (całego Miasta), natomiast zadaniem Miasta jako „instytucji społecznej" jest inicjowanie działań, otwarcie na inicjatywę mieszkańców i stworzenie im odpowiednich  warunków do znalezienia rozwiązań problemów, czego przykładem są warsztaty.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie działań podejmowanych na terenie osiedli na skutek współpracy nawiązanej pomiędzy uczestnikami warsztatów, takich jak Festiwal Gier Logicznych dla młodzieży i rodziców – wspólna inicjatywa Rady Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Polskiego Towarzystwa Kulturalnego i Miejskiego Domu Kultury przy Al. 29 Listopada, spotkania w terenie z dziećmi i młodzieżą - wspólne działania Polskiego Towarzystwa Kulturalnego i Programu Aktywności Lokalnej Celarowska, „Rowerem po wodzie" - rodzinny rajd rowerowy połączony z rejsem po Wiśle zrealizowany przez Polskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Radą Dzielnicy III, który rozpoczął się w Parku Zaczarowanej Dorożki.

Ponadto zaprezentowane zostały  działania podejmowane przez lokalnych liderów instytucjonalnych. Pan Jacek Kowalczyk, Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, przedstawił działania w ramach aktywizacji społeczności lokalnych poprzez Programy Aktywności Lokalnej „Ugorek" i „Celarowska". Animatorki tych programów brały aktywny udział w warsztatach Future City Game i są zaangażowane w realizację pomysłów. W ramach plebiscytu zorganizowanego na osiedlu Ugorek mieszkańcy, spośród pomysłów wypracowanych w trakcie warsztatów, wybrali spotkanie integracyjne „Podwieczorek w Ogrodzie", które zostało już dwukrotnie zrealizowane przez animatorki PAL Ugorek w Ogrodzie im. Polskich Kombatantów. W ramach swoich możliwości MOPS planuje w kolejnym okresie finansowania wdrażanie następnych Programów Aktywności Lokalnej z uwzględnieniem obszarów objętych programami rewitalizacji.

Pan Mateusz Drożdż, członek Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony, przedstawił działania lokalnego samorządu na obszarach osiedli Ugorek i Olsza II, w zakresie infrastruktury – remonty i budowę dróg, chodników, miejsc parkingowych, podjazdów, likwidacji barier architektonicznych, w zakresie szkolnictwa oraz przyszkolnej infrastruktury sportowej na poziomach od przedszkola do gimnazjów – które podlegają kompetencjom rad krakowskich dzielnic, przy okazji wspominając o termomodernizacji, rozwiązaniach proekologicznych i działaniach na rzecz podniesienia poziomu poczucia bezpieczeństwa oraz o działaniach kulturalnych, sportowych i społecznych. Wspomniał o dotychczasowej współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Ugorek w tworzeniu ogródków jordanowskich na terenach spółdzielczych oraz z Wydziałem Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Krakowa, Śródmiejską Biblioteką Publiczną, punktami Programu Aktywności Lokalnej „Celarowska" i „Ugorek", Polskim Towarzystwem Kulturalnym i Młodzieżowym Domem Kultury z al. 29 Listopada w zakresie nowych działań, które narodziły się w wyniku spotkań Future City Game. Przedstawił zgromadzonym prowadzoną przez Radę Dzielnicy III współpracę z organizacjami pozarządowymi z terenu Olszy i Ugorka – Stowarzyszeniem Obrońcy Ogrodu im. Polskich Kombatantów i Stowarzyszeniem Przyjaciół Wieczystej, a także o konsultacjach społecznych z mieszkańcami i sposobami prowadzenia działalności informacyjnej.

Pani Alicja Grymek, Dyrektorka Biura British Council w Krakowie zaprezentowała uczestnikom spotkania  projekt „Active Citizens – Aktywna Społeczność", którego realizacja przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z British Council właśnie się rozpoczyna i będzie trwałą do końca 2014 roku. Podkreśliła, że Active Citizens wychodzi naprzeciw potrzebie budowania społeczeństwa obywatelskiego i lokalnych inicjatyw, przyczyniając się do zmian społecznych na danym terenie. Projekt ma charakter lokalny, ponieważ jego celem jest zainicjowanie współpracy w obrębie lokalnych społeczności, a równocześnie zasięg globalny, ponieważ umożliwia nawiązanie współpracy międzynarodowej (również poprzez portale społecznościowe: facebook, Twitter).W ramach projektu odbędą się szkolenia dla aktywnych mieszkańców, m.in. w zakresie projektowania i wdrażania mini-projektów społecznych. British Council w pierwszej fazie wdrażania programu w Krakowie oferuje również wsparcie finansowe przy realizacji projektów społecznych.

Pan Leszek Jasiński, Główny Specjalista w Referacie ds. Rewitalizacji Wydziału Rozwoju Miasta przedstawił koncepcję opracowania Pilotażowych Programów Rehabilitacji Zabudowy Blokowej dla trzech wybranych osiedli. Podkreślił, że Miejski Program Rehabilitacji Zabudowy Blokowej obejmujący w chwili obecnej 19 osiedli ma charakter otwarty i określa zasady oparte na formule partycypacji społecznej i partnerstwa, na jakich inne osiedla będą mogły do niego przystąpić. Przedstawił również zasady opracowania Pilotażowego Programu Rehabilitacji osiedli Ugorek i Olsza II, którego podstawą będzie Forum Rehabilitacji. W pracach Forum weźmie udział ok. 100 uczestników reprezentujących różne środowiska i instytucje, z których co najmniej 60% będą stanowili mieszkańcy. Uczestnicy Forum będą pracować w oparciu o różne formy dialogu społecznego, a ich zadaniem będzie opracowanie miejskiego programu, dzięki czemu mieszkańcy staną się jego współautorami.

W części poświęconej dyskusji głos zabrał Pan Andrzej Komorowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Obrońców Ogrodu im. Polskich Kombatantów, który podziękował Wydziałowi Rozwoju Miasta i British Council  za działania na rzecz mieszkańców osiedla Ugorek. Podkreślił również duży wkład pracy animatorek Programu Aktywności Lokalnej Ugorek w integrację społeczności lokalnej. Zwrócił także uwagę na działania mieszkańców Domu Polskich Kombatantów na rzecz lokalnej społeczności, którzy od 33 lat na co dzień dbają o ogród udostępniając go mieszkańcom Ugorka z własnej inicjatywy.

Pani Grażyna Komarzyniec, która reprezentowała Radę Osiedla Azory i Spółdzielnię Mieszkaniową Krakus zauważyła, że wszystkie pomysły, które zwyciężyły w warsztatach, powstały w odpowiedzi na problem braku miejsca do spędzania wolnego czasu i integracji mieszkańców. Zwróciła również uwagę na to, że osiedle Azory wymaga pilnej interwencji Miasta.

Głos zabrała również Pani Grażyna Gregorowicz, zachęcając Uczestników spotkania do korzystania z krakowskiego portalu informacyjnego WawelskiGrod.pl (www.wawelskigrod.pl), funkcjonującego pod hasłem „Informujemy łącząc tradycję z nowoczesnością".

Pani Magdalena Wiechniak na zakończenie spotkania podziękowała Uczestnikom za udział i zaprosiła do współpracy w ramach Forum Rehabilitacji na osiedlu Ugorek i Olsza II oraz projektu Active Citizens.