górne tło

Maj w Krakowie - przegląd wydarzeń na podobszarach rewitalizacji

Maj w Krakowie to prawdziwa uczta dla zmysłów. Miasto rozkwita kolorami, a parki i ogrody wypełniają się kwitnącymi kwiatami, tworząc malownicze krajobrazy. Spacerując po krakowskich podobszarach rewitalizacji, można poczuć świeży zapach wiosny i cieszyć się ciepłymi promieniami słońca.
Zapraszamy do udziału w wybranych wydarzeniach na tym terenie.

 

Grzegórzki-Wesoła

Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym

Kiedy: sobota, 10 maja, godz. 11.00.

Gdzie: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Kopernika 29, Kraków.

Wielki powrót Zaczarowanej Piosenki!

W sobotę, 10 maja, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” wraz z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zapraszają do Krakowa na „Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym”, w ramach którego odbędą się – półfinał 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, oraz koncert wieczorny.

Na odwiedzających czeka muzyczna i artystyczna uczta:

11.00 - uroczyste otwarcie: Anna Dymna, Mateusz Janicki, Marta Kądziela, Michał Węgrzyn, rozpoczęcie muzycznych zmagań 34 wokalistów, w dwóch kategoriach wiekowych:

11.15 - przesłuchania w kategorii wiekowej do 16 lat;

13.00-13.15 - obrady jury;

13.15-15.00 - przesłuchania w kategorii wiekowej od 16 lat;

15.00 - obrady jury;

15.15 - ogłoszenie finalistów 17. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w obu kategoriach

Prowadzący: Anna Dymna oraz Mateusz Janicki.

Podczas półfinału wystąpią Sargis Davtyan i Krakowski Chór Dziecięcy.

9.00-17.00 - wystawa i głosowanie na najlepsze prace wyłonione w I etapie konkursu plastyczno-lirycznego „Ogród pisany słowem”;

17.00-18.00 - Salon Poezji w Oranżerii Warszewicza oraz ogłoszenie wyników konkursu „Ogród pisany słowem”.

Podczas Salonu Poezji Anna Dymna i Mateusz Janicki odczytają wiersze laureatów 15. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”.

19.30-21.00 - wieczorny koncert wieńczący „Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym”: zespół ZIOMKOWISKO, Marta Bizoń z zespołem.

Więcej informacji: https://mimowszystko.org/aktualnosci/nie-tylko-polfinal-festiwalu/?fbclid=IwY2xjawJ9Y7ZleHRuA2FlbQIxMABicmlkETA4ajk4cjkycXZWeVBrcFlnAR5MEnNOGNo4vT1cAsrSFfnX-2DPNeaZ2H8OPRrbNpEQkpDFa_woD9lVob8twQ_aem_vMj0agPak77w5Ce6PhMZIw

 

Sąsiedzka Wymianka | Ubrania, książki, rośliny

Kiedy: sobota, 10 maja, godz. 12.00-14.30.

Gdzie: Klub Strych, ul. Masarska 14, Kraków.

Przed nami majowa Sąsiedzka Wymianka!

Jest to przestrzeń, w której nie tylko możecie wymienić się niepotrzebnymi ubraniami, książkami czy roślinami, ale również poznać swoich sąsiadów!

Jak wziąć udział w wymiance? Przejrzyj swoje rzeczy, wybierz te, których nie używasz, a są w dobrym stanie.

10 maja przyjdź do Klubu Strych, zostaw przyniesione rzeczy na specjalnie przygotowanych stołach i sprawdź, co przynieśli inni.

Co można przynosić? Ubrania (uprane, niepodarte, bez plam, w dobrym stanie), książki, rośliny lub szczepki roślin.

Ile to kosztuje? Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Co, jeżeli nikomu nie spodobają się przyniesione przeze mnie rzeczy? Damy im drugie życie! Książki staną się elementem strychowej książkodzielni, ubrania oddamy potrzebującym, a roślinkom damy drugie życie w Klubie.

Czy mogę przyjść, jeżeli nie mam nic na wymianę? Tak! Przyjdź, poznaj swoich sąsiadów, zobacz co przynieśli inni - może coś wpadnie Ci w oko.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2438348289859263

 

StrefaEtno | Kapela ze Wsi Warszawa

Kiedy: sobota, 31 maja, godz. 20.00.

Gdzie: Strefa Nowa | ul. Kopernika 19, Kraków.

Powołana do życia w 1997 roku Kapela ze Wsi Warszawa to dzisiaj jeden z najważniejszych zespołów sceny muzyki etnicznej, zarazem jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich grup na europejskim forum world music. Instrumentarium grupy jest tradycyjne (skrzypce, cymbały, baraban, bęben obręczowy), ale brzmienie zupełnie nowoczesne. Każde wydawnictwo zespołu to nowe artystyczne eksperymenty i fuzje orbitujące wokół korzennej muzyki szeroko pojmowanego obszaru Mazowsza.

Artyści odwiedzili 4 kontynenty, łącznie ponad 30 krajów, grając w teatrach, klubach, na festiwalach, dla małych grup słuchaczy i tysięcznych rzesz. I tak bez przerwy już od blisko trzydziestu lat.

Magdalena Sobczak-Kotnarowska – śpiew, cymbały

Sylwia Świątkowska – śpiew, skrzypce, fidel płocka

Ewa Wałecka – skrzypce, śpiew

Piotr Gliński – baraban, perkusjonalia

Paweł Mazurczak – kontrabas

Maciej Szajkowski – bębny obręczowe, perkusjonalia

Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka

Mariusz Dziurawiec - Inżynier dźwięku

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2333626490343473/

 

Kazimierz-Stradom

||ALA | MEDA || - Spectra 2025 Tour – koncert w Alchemii

Kiedy: środa, 7 maja, godz. 20.00.

Gdzie: Klub Alchemia, plac Nowy 10, Kraków.

||ALA|MEDA|| (znany też jako ALAMEDA 5) to jeden z najbardziej nowatorskich i oryginalnych zespołów, jakie pojawiły się na polskiej scenie alternatywnej w ostatnich latach.

Od blisko dekady tworzy muzykę wymykającą się klasyfikacjom i łączącą rozmaite gatunki, co doprowadziło do wypracowania własnego unikalnego stylu opartego na ciągłej metamorfozie.

Zespół ||ALA|MEDA|| słynie z niezwykle intensywnych i euforycznych koncertów, które zapewniły mu występy na takich festiwalach jak: Colours of Ostrava, Square - Mapping the Atlantic w Bradze, Positive Futures w Innsbrucku, Wine Nat White Heat w Nantes i Paryżu, Jaiyede Jazz w Odense, Sharpe w Bratysławie, Avant Art w Warszawie i Wrocławiu, Ethniesy w Bydgoszczy, Katowice JazzArt Festival, Unsound w Krakowie i wielu innych.

Grupę tworzy pięciu doświadczonych twórców reprezentujących różne pokolenia muzycznych innowatorów: Jacek Buhl (Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Trytony), Rafał Iwański (Voices of the Cosmos, HATI, Innercity Ensemble), Łukasz Jędrzejczak (T’ien Lai, Javva), Piotr Michalski (3moonboys) i Jakub Ziołek (T’ien Lai, Stara Rzeka, Jantar, Innercity Ensemble). Inżynierem dźwięku zespołu jest Szymon Szwarc (RZWD, SKI).

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/events/990518345829282

 

Śpiew w kręgu | Wieczorne spotkania ze śpiewem tradycyjnym i muzyką świata dla kobiet

Kiedy: piątek, 9 maja 2025, godz. 18.00 – 19.30.

Gdzie: Klub Kazimierz, ul. Krakowska 13/17, Kraków.

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty głosowe, podczas których uczestniczki odkryją naturalną moc swojego głosu i nauczą się swobodnie nim operować.

To spotkanie dla wszystkich kobiet, które chcą pogłębić świadomość własnego brzmienia oraz doświadczyć radości płynącej ze wspólnego śpiewu!

W przyjaznej atmosferze będziemy eksplorować techniki oddechowe, relaksacyjne oraz ćwiczenia wokalne. Inspiracją będą dla nas tradycyjne pieśni z Polski i ze świata, natura oraz praca z ciałem jako instrumentem. Zanurzymy się w świat naturalnego brzmienia głosu, tradycyjnych pieśni i swobodnej ekspresji.

Chciałabyś poczuć swobodę śpiewu i zanurzyć się w dźwiękach natury? Zapraszamy na spotkania, podczas których odkryjesz piękno i moc swojego głosu w sposób lekki, naturalny i pełen radości!

Podjęliśmy decyzję o utworzeniu stałej, zamkniętej grupy wraz z początkiem maja. 25 kwietnia odbędą się ostatnie zajęcia otwarte na które serdecznie zapraszamy by sprawdzić czy to coś dla was! Prosimy o informację o chęci dołączenia do stałej grupy na adres mailowy Klubu: klub.kazimierz@krakowskieforum.pl lub pod nr tel.: 12 421 57 86. Ze stałą grupą ruszamy 9 maja!

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1845806376181391/1859749984787030/

 

Kruche obrazy / Fragile Images

Kiedy: do 29 czerwca (cały maj).

Gdzie: Muzeum Etnograficzne: Dom Esterki, ul. Krakowska 46, Kraków.

Wystawa „Kruche obrazy / Fragile Images” jest wynikiem pracy interdyscyplinarnego zespołu kuratorów z Polski, Słowacji i Rumunii w ramach Festiwalu Sztuki Trójmorza 2025. Posługując się muzealiami, a także współczesnymi pracami artystów, zaprasza ona do refleksji nad kruchością dzieł plastycznych i delikatnością materii, z jakiej zostały wykonane. Ekspozycję wypełniają ludowe obrazy na szkle z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz prace współczesnych artystów ze Słowacji, Czech, Rumunii, Ukrainy i Polski. Dzieła z tak wielu miejsc zachęcają do refleksji nad bogactwem kulturowym krajów Trójmorza oraz nad ich dziedzictwem zachowanym w muzeum i nadal gromadzonym dla następnych pokoleń. To próba pokazania, w jaki sposób współcześni artyści czerpią inspirację ze swojej kultury oraz jak istotne jest dla nich zakorzenienie w miejscach, z których pochodzą i które kształtują ich twórczość, dzięki czemu tworzą kolejne poruszające kruche obrazy.

Wystawa jest efektem współpracy Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej. Prezentowana jest w ramach Festiwalu Sztuki Trójmorza 2025.

Grono zaproszonych współczesnych artystów: Ivana Sláviková, Jaroslav Pilát, Barbora Šaroun Semberová, Pavel Jestřáb, Irina Botea Bucan, Dan Vazentan, Yana Hudzan, Marzena Kolarz, Andrzej Najder.

Więcej informacji: https://etnomuzeum.eu/wystawy-czasowe/kruche-obrazy-fragile-images

 

„Stara” Nowa Huta

Film THE LAST SHOWGIRL, reż. Gia Coppola

Kiedy: 6 maja (wtorek) godz. 19:00, 7 maja (środa) godz. 17:00, 8 maja (czwartek) godz. 19:00 , 9 maja (piątek) godz. 17:00, 10 maja (sobota) godz. 19:30, 11 maja (niedziela) godz. 17:00, 13 maja (wtorek) godz. 17:00, 14 maja (środa) godz. 19:00, 15 maja (czwartek). godz. 17:00.

Gdzie: Kino Sfinks, os. Górali 5, Kraków.

Zapraszamy na pokazy filmu „The Last Showgirl” Gii Coppoli. Seanse przeznaczone są dla osób niewidomych, słabowidzących i widzących.

Na seans można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem. Seans odbędzie się z użyciem aplikacji AudioMovie. Aby cieszyć się seansem potrzebujesz pobrać darmową, bezpieczną aplikację AudioMovie na swój telefon ze sklepu sklepu Google Play i App Store, wziąć ze sobą telefon i słuchawki. Na miejscu przy kasie kinowej odbierzesz od nas kod QR, który zapewni Ci możliwość udziału w seansie filmowym. Czas trwania: 1 godz. i 25 minut.

Kraj produkcji: USA. Gatunek: dramat. Shelley pracuje jako tancerka w rozbieranej rewii w Las Vegas. Swoją pracę traktuje jak sztukę. Gdy osiąga pewien wiek, prowadzący show postanawia zastąpić ją młodszym pokoleniem. Shelley zastanawia się, co zrobić dalej ze swoim życiem?

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1205172214618559/

 

Zumba dla młodzieży i dorosłych. Pierwsze próbne, bezpłatne zajęcia

Kiedy: 7 maja (środa), 19:00 - 20:00.

Gdzie: Klub Wersalik, os. Ogrodowe 15, Kraków.

Czym jest ZUMBA?

Zumba to program treningowy, łączący elementy fitnessu i tańca latynoamerykańskiego, zawiera elementy salsy, cumbii, reggatonu, mambo, bachaty itp. Jest to porywający, spalający kalorie trening cardio, po którym poczujesz, że Twoja siła wzrasta.

Zajęcia nie mają żadnych ograniczeń. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Ważne są tylko uśmiech i Twoja obecność!

Przyjdź do nas, a pokażemy Ci, jak w godzinę poprawisz swoją kondycję fizyczną bez ciężarów, polepszysz samopoczucie i zwiększysz pewność siebie!

Zajęcia są próbne. Jeśli zbierze się odpowiednia grupa uczestników, wprowadzimy je na stałe do naszej oferty. Zapraszamy do spróbowania i wspólnej zabawy – Wasze zainteresowanie pomoże nam wpisać Zumbę do naszego grafika na stałe!

Weź ze sobą sportowe buty na zmianę, wygodny strój i wodę do picia.

Więcej informacji: https://krakownh.pl/wydarzenia/zumba-dla-mlodziezy-i-doroslych-pierwsze-probne-bezplatne-zajecia

 

Klub Podróżników Navigator – „BIKE-OWA Kuba”

Kiedy: 23 maja (piątek), godz. 12:00.

Gdzie: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków.

Agnieszka Bagińska to podróżniczka, która przemierza świat na dwóch kółkach, realizując swoją pasję do rowerowych wypraw. Od lat eksploruje kolejne zakątki świata, polegając wyłącznie na sile własnych nóg. W ciągu ostatniej dekady odwiedziła ponad trzydzieści krajów. Jednym z jej najbardziej imponujących wyzwań była wyprawa przez Europę w 2021 roku – w samym środku pandemii. Przez 100 dni pokonała dystans 5313,48 kilometrów, udowadniając, że determinacja nie zna granic. W 2022 roku, wspólnie z przyjaciółką, stworzyła projekt „Operación Bikingas” – inicjatywę łączącą rowerową pasję z duchem przygody. Nazwa projektu to połączenie słów „bike” i „vikinga”, ponieważ trasy prowadzą głównie przez kraje Europy Północnej.

Na początku 2024 roku wyruszyła na kolejną wielką podróż – tym razem na Kubę. Spędziła tam siedem tygodni, przemierzając całą wschodnią część wyspy. Podziwiała kolonialną architekturę, tropikalne krajobrazy i piękne plaże, ale miała też okazję zobaczyć trudną codzienność mieszkańców. Podczas wyprawy niespodziewanie spotkała polską ambasador oraz doświadczyła jednego z najcięższych dni na rowerze, gdy trasa wiodła w okolicach amerykańskiej bazy Guantanamo.

Więcej informacji: https://nck.krakow.pl/klub-podroznikow-navigator-31/