górne tło

Nowohuckie Pogotowie Szyldowe - metamorfozy witryn i szyldów - film

Nowohuckie Pogotowie Szyldowe (NPS) to zadanie zrealizowane pod koniec 2021 roku przez Fundację Kultura i Miejsce na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa.

Idea NPS nawiązuje do zadania „Szyldy w Nowej Hucie”, w ramach którego w roku 2020 i 2021 wykonano łącznie osiem szyldów i  aranżacji witryn sklepów oraz punktów usługowych. Celem działania Nowohuckiego Pogotowia Szyldowego była pomoc przedsiębiorcom, właścicielom i najemcom sklepów i punktów usługowych w dostosowaniu się do przepisów uchwały krajobrazowej oraz uchwały o Parku Kulturowym Nowa Huta (PKNH).

Dostosowanie szyldów i witryn do nowych przepisów stanowiło niełatwe zadanie dla przedsiębiorców z Nowej Huty, nie tylko ze względu na konieczność zapoznania się z nowymi przepisami regulującymi usytuowanie oraz wygląd szyldów, reklam i witryn. Zbiegło się to w czasie z pandemią, która zmusiła właścicieli wielu lokalnych biznesów do mierzenia się z wyzwaniami takimi jak kolejne lockdowny i mniejsza liczba klientów.

W tej sytuacji zapotrzebowanie na edukację, wsparcie i doradztwo w kwestii zmian szyldów i witryn było koniecznością jeszcze bardziej zrozumiałą niż w przypadku poprzedniej edycji zadania.

Prowadzenia działań w ramach „Nowohuckiego Pogotowia Szyldowego” podjęła się Fundacja Kultura i Miejsce, której przedstawicielki poświęciły ostatni kwartał 2021 roku współpracy z właścicielami i najemcami nowohuckich lokali handlowych i usługowych. Efekty tych spotkań, konsultacji, dyskusji i twórczej burzy mózgów możemy oglądać nie tylko w miejscach, gdzie kompleksowo zrealizowano nowe szyldy i witryny (Pracownia Złotnicza T. Wypychło na os. Handlowym, sklep Świat Dziecka na os. Zgody oraz sklep Modech na os. Krakowiaków). Rezultaty wielu godzin konsultacji i działań wspierających metamorfozę nowohuckich sklepów i lokali usługowych można zauważyć w wielu miejscach na terenie PKNH.

Krótki materiał filmowy na temat tych metamorfoz można obejrzeć tutaj - jest drugą po „Spacerowniku po nowohuckich szyldach i witrynach” częścią podsumowania działań zrealizowanych w ramach zadania. Mamy nadzieję, że film jeszcze lepiej ukaże efekty zadania i zachęci Państwa do odwiedzin w Nowej Hucie.