górne tło

Jesień z rewitalizacją – przegląd wrześniowych wydarzeń

Czujecie nadchodzącą jesień? Poranki stają się coraz chłodniejsze, ale słońce i przyjemne temperatury wciąż zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Pogoda póki co nas rozpieszcza, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie wydarzeń – w większości plenerowych – na podobszarach rewitalizacji.

Gmina Miejska Kraków wraz z partnerami zorganizowała mnóstwo ciekawych imprez kierowanych do małych i dużych mieszkańców.

Kazimierz-Stradom

Wyspiański po sąsiedzku – spektakl plenerowy z muzyką na żywo

Kiedy: 10 września 2023

Gdzie: Bulwar Inflancki

Organizator: Fundacja Wszyscy Obecni oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Informacje od Organizatora:

W najbliższą niedzielę, 10 września o godzinie 16.00 Fundacja Wszyscy Obecni i Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zapraszają na spotkanie na Bulwarze Inflanckim w Krakowie, gdzie posłuchacie pieśni ludowych, słów mistrza oraz muzyki na żywo. A wszystko to podczas wydarzenia WYSPIAŃSKI PO SĄSIEDZKU, czyli plenerowego spektaklu dla sąsiadów (i nie tylko).

Zdanie publiczne finansowane ze środków Miasta Krakowa. Projekt realizowany we współpracy Fundacji Wszyscy Obecni ze Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.

 

Koncert Adama Makowicza w Centrum Kultury Żydowskiej

Kiedy: 17 września 2023 r

Gdzie: ul. Meiselsa 17 

 Organizator: Centrum Kultury Żydowskiej

Informacje od Organizatora:

Zbliża się Żydowski Nowy Rok Rosz Haszana 5784. Z tej okazji ze specjalnym koncertem noworocznym wystąpi legendarny pianista jazzowy Adam Makowicz.

Bilety na wrześniowy koncert do kupienia w CKŻ oraz na stronie ‘Koncert jazzowy Adama Makowicza‘ | kicket.com

Po więcej informacji zapraszamy: Adam Makowicz wystąpi w Centrum Kultury Żydowskiej - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)

 

Etno? Logicznie! | warsztaty dla rodzin Warsztaty dla dzieci i młodzieży w Staromiejskim Centrum Kultury

Kiedy: 16 września 2023

Gdzie: Ratusz, plac Wolnica 1

Organizator: MEK Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Cena: 30 zł (pierwsze dziecko), 20 zł (drugie i kolejne dzieci), opiekunowie towarzyszą dzieciom bezpłatnie

Informacje od Organizatora:

W czasie warsztatów z nowego cyklu dla rodzin odkrywamy potencjał tradycyjnych rozwiązań i naturalnych materiałów. Uczymy się gospodarować zasobami, wyciągać wnioski z doświadczeń, dostrzegać praktyczną stronę kultury. Tworzymy z wykorzystaniem technik rękodzielniczych, inspirujemy się przedmiotami z różnych kultur i krajów, poznajemy dawne odpowiedzi na pytania aktualne także dziś.

Wraz z jesiennym redykiem owce wracają do wsi, a my wracamy do filcowania. W czasie wrześniowych warsztatów odkryjemy znaczenie tradycji związanych z wypasem, poddamy testom właściwości owczej wełny, poznamy zasady działania folusza i wykorzystamy je do własnych celów. Będziemy filcować na mokro – łączyć różne rodzaje i kolory wełny; tworzyć płaskie formy, które staną się praktycznymi akcesoriami. Do działania zainspirują nas wykonane z filcu przedmioty z różnych kultur i miejsc na Ziemi: buty z Tybetu, turecki fez, kobierzec z Afganistanu, opaski i saszetki z Podhala.

 

Krakowskie miodobranie

Kiedy: 8-10 września 2023

Gdzie: Plac Wolnica

Organizator: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich

Informacje od Organizatora:

Krakowskie Miodobranie, inaczej zwane Świętem Pszczelarzy Krakowskich, to cykliczna, coroczna impreza, organizowana od prawie 30 lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich – stowarzyszenie skupiające ponad 200 lokalnych pszczelarzy z okolic Małopolski.

Głównym celem imprezy jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego, w którym żyją pszczoły. W ramach wydarzenia odbywają się zajęcia edukacyjne dla  dzieci, młodzieży i dorosłych, promujące postawy pro-ekologiczne oraz promujące wiedzę o pszczołach, produktach pszczelich, ich właściwościach i możliwościach wykorzystania w życiu człowieka.

Program miodobrania znajduje się na stronie: Program | Krakowskie Miodobranie

 

Grzegórzki-Wesoła

Spacery po podobszarze rewitalizacji Grzegórzki - Wesoła

Kiedy: 9-10 września 2023

Organizator: Fundacja Małopolska Izba Samorządowa

Informacje od Organizatora:

Fundacja Małopolska Izba Samorządowa zaprasza na spacery po podobszarze rewitalizacji, który w ostatnich latach przechodzi ogromną zmianę funkcjonalną, społeczną i gospodarczą.

To tutaj działający przez lata kompleks budynków szpitalnych zmienia się w innowacyjną przestrzeń kulturalną, społeczną. To tutaj powstaje duży przystanek kolejowy, który będzie codzienne obsługiwał osoby przyjeżdżające do Krakowa. To tutaj powstaje cześć biznesowa i nowe biurowce. To tutaj już za moment zamieszkają studenci w nowych akademikach. To tutaj… no właśnie to pytanie do Was? Co według Was jest wartego zobaczenia na tym podobszarze Grzegórzki-Wesoła? Czym warto się pochwalić? Co jest powodem do wstydu, a może wspólnie przedyskutujemy jak to zmienić?

Okazję do tego będą trzy spacery po podobszarze rewitalizacji Grzegórzki-Wesoła podczas, których wspólnie opracujemy „Spacerownik do Grzegórzkach”!

Projekt PRZYSTANEK GRZEGÓRZKI jest realizowany w ramach „Wspierania procesu rewitalizacji – SĄSIEDZKIE INNOWACJE – Przystanek Grzegórzki”. Przedsięwzięcie jest zadaniem publicznym, współfinansowanym ze środków Miasta Krakowa

Ze względów organizacyjnych na każdy spacer obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy - klik!

Więcej informacji o spacerach TUTAJ

 

„Stara” Nowa Huta

Rozgość się w Wersaliku – korowód, zajęcia spektakl!

Kiedy: 16 września 2023

Gdzie: Osiedle Ogrodowe / Klub Wersalik

Organizator: Fundacja ARP

Informacje od Organizatora:

Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie otwierające sezon w Klubie Wersalik!

Startujemy o godzinie 16:00 muzycznym, bajecznie kolorowym korowodem uliczkami osiedla Ogrodowego zapraszając wszystkich mieszkańców do udziału w imprezie. Korowód prowadzony będzie przez barwnych animatorów oraz przez klaunów, którzy są związani z Fundacją Czerwone Noski. W trakcie korowodu grana będzie muzyka na żywo na takich instrumentach jak ukulele, bębny czy kizomba, a napotkani mieszkańcy będą zachęcani do dołączenia do korowodu.

Harmonogram imprezy i więcej informacji: Rozgość się w Wersaliku - korowód, zajęcia, spektakl! | Facebook

 

We wrześniu „Zajrzyj do Huty”!

Kiedy: 15-17 września 2023

Gdzie: Nowa Huta

Organizator: Muzeum Krakowa

Informacje od Organizatora:

„Zajrzyj do Huty” to inicjatywa, która od kilkunastu lat jest stałym punktem w kalendarzu kulturalnych imprez nowohuckich. Odbywa się co roku we wrześniu i trwa trzy dni (od piątku do niedzieli).

Organizatorem „Zajrzyj do Huty” jest Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, które zaprasza do współpracy liczne instytucje działające na terenie dzielnicy oraz jej mieszkańców chcących opowiedzieć o swojej „małej ojczyźnie”. W ostatnich latach w projekt angażują się także lokalni przedsiębiorcy. Szczegóły i harmonogram wydarzenia dostępne są pod linkiem: Zajrzyj do Huty 2023 - Muzeum Krakowa

 

XI Festiwal Zaklęte w Dyni

Kiedy: 10 września, w godz. 15.00–18.00

Gdzie: Park Ratuszowy, Aleja Róż

Organizator: Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta

Informacje od Organizatora:

Serdecznie zapraszamy na 11. edycję Festiwalu Zaklęte w Dyni, który odbędzie się 10 września w godzinach od 15:00 do 18:00 w Parku Ratuszowym. W programie tegorocznego festiwalu znajdą się różnorodne gry, zabawy, warsztaty i animacje ruchowe nawiązujące do pomarańczowej bohaterki tej imprezy!

Na terenie wydarzenia znajdować będą się różnorodne strefy, z których każda zapewni niezapomniane przeżycia. Przede wszystkim nie można przegapić strefy gastronomicznej, w której będziemy mieli okazję delektować się wyjątkowymi potrawami przygotowanymi z dyni. Dla tych, którzy chcą wyrazić swoją kreatywność, eko strefa warsztatowa będzie prawdziwym rajem. Na najmłodszych uczestników Festiwalu czeka strefa Pana Dyni, bohatera książeczki dla dzieci. Miłośnicy ruchu i aktywności fizycznej z pewnością znajdą coś dla siebie w strefie ruchu. Konkursy i zabawy sportowe, takie jak dyniowy slalom czy rzut do celu sprawią, że wszyscy będą mogli wziąć udział w rywalizacji i dostarczyć sobie mnóstwo radości. Festiwal będzie też okazją do zaopatrzenia się w dyniowe przetwory, rękodzieło czy roślinne ozdoby.

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: XI Festiwal Zaklęte w Dyni | Facebook

 

Stare Podgórze

Podgórska Jesień Kulturalna 2023

Kiedy: 20-24 września 2023

Gdzie: Rynek Podgórski

Organizator: Centrum Kultury Podgórza

Informacje od Organizatora:

Zostawiając w tyle tęsknotę za latem, zapraszamy wszystkich krakowian i gości na powitanie jesieni w towarzystwie muzycznych gwiazd – m.in. zespołów Myslovitz oraz Püdelsi, które odbędzie się 24.09.2023 (niedziela) na Rynku Podgórskim! Wielki finał poprzedzą cztery dni pełne rozmaitych atrakcji: od koncertu operetkowego i wieczorów muzyczno-filmowych, przez spotkania poetyckie, czy grę terenową dla rodzin, po dancing w dawnym stylu (20-23.09/środa-sobota). A wszystko to, w ramach tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej, organizowanej przez Centrum Kultury Podgórza i Dzielnicę XIII Podgórze. Wstęp na koncerty plenerowe jest wolny, na wydarzenia organizowane w CKP, przy ul. Sokolskiej 13 obowiązują bezpłatne wejściówki.

Szczegóły dotyczące imprezy znajdują się pod linkami:

Centrum Kultury Podgórza - Podgórska Jesień Kulturalna 2023 (ckpodgorza.pl)

Podgórska Jesień Kulturalna 2023 | Facebook

 

Jadalny Kraków na Pietruszce

Kiedy: każda sobota września  

Gdzie: Targ Pietruszkowy w Podgórzu. ul. Kalwaryjska

Organizator: Targ Pietruszkowy

Informacje od Organizatora:

Nasi ukochani Pietruszkowi wystawcy dzielą się z Wami swoją wiedzą w specjalnym namiocie Jadalnego Krakowa.

#jadalnykraków to projekt w ramach którego porusza się kwestie suwerenności żywieniowej w odpowiedzi na zachodzące zmiany klimatyczne, wspiera skracanie łańcuchów dostaw, promuje rozważne gospodarowanie żywnością i współpracuje z lokalnymi wspólnotami.