górne tło

Lato z rewitalizacją – przegląd sierpniowych wydarzeń

Już półmetek lata!

Słyszeliśmy ostatnio takie stwierdzenie, że sierpień jest jak niedziela - jeszcze jest pięknie, ale już czuć tą nostalgię, że coś się kończy... Zgadzacie się z tym?

My uważamy, że trzeba z lata wycisnąć wszystko co się da! Kto wie, może w tym miesiącu odetchniemy od upałów, i będziemy mogli spędzić przyjemnie czas na eventach plenerowych?

A jest ich trochę na naszej liście - sami zobaczcie!

Grzegórzki-Wesoła

StrefaEtno | ORIENT | vol. 3 | Wassim Ibrahim & Leszek ‘HeFi’ Wiśniowski | Mistyka Orientu

Kiedy: 24 sierpnia 2024, godz. 20:00

Gdzie: Klub Strefa / Kopernika 19

Informacje od organizatora:

Starożytny region pełen miłości, spokoju i umiłowania sztuki. Muzyczna podróż przez wiele krajów i krain, archaiczne melodie opowiadające historię starożytnych kultur: perskiej, tureckiej, aramejskiej… Taki krajobraz przywoła dla nas duet: Wassim Ibrahim & Leszek ‘HeFi’ Wiśniowski podczas trzeciego spotkania z cyklu StrefaEtno | ORIENT.

Tematem przewodnim koncertu dwóch najwyższej klasy instrumentalistów i kompozytorów, doktorów w dziedzinach muzycznych, będzie ‘Mistyka Orientu’.

Więcej informacji i bilety: StrefaEtno | ORIENT | vol. 3 | Wassim Ibrahim & Leszek ‘HeFi’ Wiśniowski | Mistyka Orientu, Bilety na Wydarzenie, Kraków | Going. (goingapp.pl)

 

Kino na trawie 2024

Kiedy: 9 sierpnia 2024, godz. 20:30

Gdzie: Akademiki Milestone przy ul. Grzegórzeckiej 20A

Informacje od organizatora:

Chciałbyś zostać celebrytą w przeciągu jednej nocy? Zyskać popularność, lukratywne kontrakty reklamowe, uznanie w oczach córki, a nawet odebrać telefon od była dziewczyna z propozycją powrotu do siebie? Brzmi jak marzenie… ale, to marzenie senne staje się koszmarem dla naszego bohatera.

Pokazy kina finansowane przez Radę Dzielnicy II Grzegórzki oraz współorganizowane przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości

Więcej informacji: https://zzm.krakow.pl/rekreacja/kino-na-trawie-kino-wielu-kultur.html

Kino na Trawie - pokaz 3/4 | Facebook

 

Sierpień w Aptece Designu

Kiedy: cały sierpień, wybrane daty

Gdzie: Apteka Designu / Kopernika 19a

Informacje od organizatora:

Już 9 sierpnia wernisaż wystawy „Niewidzialni”, która odda głos marginalizowanym grupom społecznym, kładąc nacisk na zrównoważoną koegzystencję z lokalnym ekosystemem, ochronę miejsc życia dzikiej fauny i flory oraz zapewnienie zielonych przestrzeni dostępnych dla wszystkich mieszkańców.

Na „Ćwiczeniach z wyobraźni” – półkoloniach dla dorosłych – między 26 a 30 sierpnia przy użyciu narzędzi pozwalających zaprojektować przyszłość, zbadamy, czego potrzebujemy i możemy potrzebować na Wesołej za… 25 lat, czyli w 2050 roku.

13 sierpnia spotkamy się z Aldoną Radomską-Paluchowską, autorką książek „Dzieciaki kontra kryzys” i „Podaj dalej”, która na spotkaniu opowie najmłodszym o losach mieszkańców Wesołej, bohaterów jej książek. 21 sierpnia oprowadzi nas po Wesołej. W ramach „Smacznego spaceru rodzinnego” poznamy, m.in. historię dzielnicy, kulturę oraz lokalnych przedsiębiorców.

Ponadto przez cały miesiąc zapraszamy do czytelni Apteki Designu, gdzie można znaleźć spokojną przestrzeń do nauki i pracy.

Godziny otwarcia czytelni w Aptece Designu (ul. Kopernika 19A):

Pełne informacje o wydarzeniach znajdziecie na stronie Apteki Designu.

 

Kazimierz-Stradom

Salonik Sztuki 

Kiedy: 18 sierpnia 2024 godz. 13:00-19:00

Gdzie: Bar Beznazwy Kazimierz, ul. Św. Sebastiana 33

Informacje od organizatora:

Salonik Sztuki to inicjatywa inspirowana klasycznymi salonami artystycznymi XVIII i XIX wieku, przeniesiona na grunt współczesny i osadzona w krakowskim kontekście. Wydarzenie odbędzie się 18 sierpnia na krakowskim Kazimierzu

Celem wydarzenia jest promocja sztuki oraz wsparcie lokalnych artystów poprzez umożliwienie im prezentacji oraz sprzedaży prac

Więcej informacji: Salonik Sztuki odbędzie się 18 sierpnia - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)

 

Artystyczne środy w Klubie Kazimierz

Kiedy: 14, 28 sierpnia, godz. 18:00

Gdzie: Klub Kazimierz, Krakowska 13/17

Informacje od organizatora:

,,Artystyczne środy w Klubie Kazimierz” to cykl spotkań plastyczno-kreatywnych. Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznacie różnorodne techniki malarstwa oraz rysunku, rozwiniecie swoje umiejętności plastyczno-manualne, a przy tym odprężycie się po szkole lub pracy.
Reguły, zasady i praca na schematach idą w zapomnienie. Na warsztatach wyczarujecie dzieła sztuki przy pomocy przedmiotów codziennego użytku, surowców naturalnych, a także technik pozostawiających Artystom i Artystkom ogromne pole kreatywności.
Bo sztuka to przede wszystkim zabawa, a tej na Artystycznych środach nie zabraknie.
W sierpniu zapraszamy o godzinie 18.00 w następujących terminach:
14 sierpnia – Malowanie na muszli
28 sierpnia – Rzeźbienie w glinie samoutwardzalnej

Więcej informacji: Artystyczne środy w Klubie Kazimierz - Kalendarz wydarzeń - Krakowskie Forum Kultury

 

Kraków na okrągło. Spacery po Krakowie: Fotografia uliczna. Kazimierz w Twoim obiektywie

Kiedy: 11 sierpnia, godz. 18:30-20:00

Gdzie: (zbiórka) 18:15 / pl. Nowy, róg ul. Meiselsa

Informacje od organizatora:

Nasz spacer po krakowskim Kazimierzu połączy przyjemność odkrywania malowniczych zakątków z nauką fotografii. Dzielnica z wąskimi uliczkami, klimatycznymi kamienicami i bogatą historią stanowi idealne miejsce do nauki i doskonalenia umiejętności robienia zdjęć. Skupimy się na fotografii ulicznej, omawiając, jak uchwycić codzienne życie mieszkańców; porozmawiamy też o tym, jak komponować zdjęcia, aby opowiadały historię, oraz jak dyskretnie fotografować ludzi. Dowiemy się, jak wykorzystywać naturalne światło i jak pracować z różnymi ustawieniami aparatu, aby uzyskać najlepsze efekty.

Co zabrać? Aparat fotograficzny (może być lustrzanka, bezlusterkowiec lub nawet dobry smartfon), wygodne buty, coś do picia.

Więcej informacji: Kraków na okrągło | Fotografia uliczna. Kazimierz w Twoim obiektywie - Kalendarz wydarzeń - Krakowskie Forum Kultury

 

„Stara” Nowa Huta

 

Cykl warsztatów dla dzieci w ramach projektu „Ambasador rewitalizacji” dla podobszaru „stara” Nowa Huta,  organizowanych przez Fundację Faktor Kultura

Kiedy: 6, 20 sierpnia 2024, godz. 17:00

Gdzie: Cafe NOWA Księgarnia,os. Zgody 7

informacje od organizatora:

Zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci, poświęconych rewitalizacji. Na spotkaniach, które odbywać się będą w nowohuckiej Cafe NOWA Księgarnia, przybliżymy i objaśnimy co kryje się pod tym trudnym słowem. W cztery wakacyjne wtorki zapraszamy dzieci w wieku 5-9 lat wraz z rodzicami/opiekunami do wspólnej zabawy.

Plan warsztatów:

6/08, g. 17.00 Niezła sztuka! – czyli jak sztuka zmienia przestrzeń publiczną
Jak sztuka może zmieniać przestrzeń? Tego dowiemy się na trzecim spotkaniu. Przyjrzymy się najciekawszym przykładom sztuki ulicznej i pokażemy dzieciom, że street art to nie tylko graffiti. Nie zabraknie też czasu na stworzenie naszych własnych projektów.

20/08, g. 17.00 Człowiek życzliwy — o budowaniu umiejętności współpracy w procesach rewitalizacji
Ostatnie zajęcia poświęcimy człowiekowi. Zastanowimy się, co możemy zrobić, żeby nowa przestrzeń była dostępna dla wszystkich. Spróbujemy też wspólnie zaplanować projekt rewitalizacji, żeby sprawdzić, czy łatwo podejmować decyzje w grupie.

Na wszystkie warsztaty wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia mailowo: cafe@nowaksiegarnia.pl

 

Weekendowe lekcje pływania dla rodziców z dziećmi od 5 do 16 lat

Kiedy: 10 sierpnia – 15 września 2024                                                                                                     

Gdzie: Centrum Rozwoju Com Com Zone Nowa Huta, ul. Ptaszyckiego 6

Informacje od organizatora:

Rodzinom które lubią sportowo spędzać czas, miasto proponuje naukę pływania. Zajęcia są przeznaczone dla krakowian z dziećmi od 5 do 16 roku życia i odbywają się pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów. Liczba miejsc jest ograniczona.

Główną ideą akcji „Rodzinne pływanie” jest integracja rodzin oraz zachęcanie ich do wspólnego, aktywnego spędzania wolnego czasu. W skład jednej rodziny może wejść maksymalnie pięć osób, tj. dwoje rodziców (lub rodzic) i maks. 3 dzieci (od 5 do 16 roku życia).

Lekcje rodzinnego pływania odbywają się od 10 sierpnia do 15 września w Centrum Rozwoju Com Com Zone Nowa Huta, ul. Ptaszyckiego 6

Liczba miejsc jest ograniczona i o wzięciu udziału w akcji decyduje kolejność zgłoszeń.

Jak się zapisać?

Więcej informacji: Weekendowe lekcje pływania dla rodziców z dziećmi od 5 do 16 lat - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)

 

Aktywne sąsiedztwo: Frankfurt i jego mieszkańcy – wystawa w NCK

Kiedy: 2 sierpnia – 29 września 2024

Gdzie: Nowohuckie Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232

Informacje od organizatora:

W Nowohuckim Centrum Kultury możemy zobaczyć wybrane prace z wystawy „In Frankfurter Gesellschaft”/„W społeczności frankfurckiej”. To efekt dziesięcioletniej pracy fotografki Anny Pekali oraz fotografa Floriana Albrechta-Schoecka realizowanej przy wsparciu miasta Frankfurt nad Menem w dzielnicach objętych programem „Aktywne sąsiedztwo”.

Co czyni nasze miasto naszą małą ojczyzną? Jak wygląda życie we Frankfurcie nad Menem, niemieckim mieście partnerskim Krakowa? Projekt fotograficzny „In Frankfurter Gesellschaft”/„W społeczności frankfurckiej”, który powstał w 2013 roku i został zrealizowany przez fotografkę Annę Pekalę oraz fotografa Floriana Albrechta-Schoecka przy wsparciu miasta Frankfurt nad Menem w dzielnicach objętych programem „Aktywne sąsiedztwo”, ma na celu znalezienie odpowiedzi na te pytania poprzez fotografię. Wykonane na przestrzeni ponad 10 lat zdjęcia przedstawiają w osobisty sposób wielowymiarowe i różnorodne życie mieszkańców Frankfurtu.

Więcej informacji: Aktywne sąsiedztwo: Frankfurt i jego mieszkańcy – wystawa w NCK - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)

 

Wybieramy Drzewo Nowej Huty 2024

Kiedy: 1 sierpnia – 30 września 2024

Gdzie: Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie  i Fundusz Partnerstwa (organizatorzy)

Informacje od organizatora:

Celem konkursu Drzewo Nowej Huty 2024 jest wyróżnienie najpiękniejszych drzew rosnących na terenie Nowej Huty w Krakowie. Szukamy drzewa wyjątkowego – drzewa, które opowiada ciekawą historię – drzewa, które pobudza wyobraźnię, łączy ludzi i pokolenia. Drzewa dają nam tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi, a także dla nas osobiście - wiążą się z nimi nasze najdroższe wspomnienia, opowieści, historie.

Zgłoszenia do konkursu Drzewo Nowej Huty (fotografia i opis/historia drzewa) można nadsyłać od 1 sierpnia do 30 września 2024 roku poprzez formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji: Wybieramy Drzewo Nowej Huty 2024 - Ośrodek Kultury Norwida (okn.edu.pl)