Witajcie w Nowym Roku! Wypoczęci po Świętach? A może czekacie z niecierpliwością na ferie zimowe?
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie wydarzeń odbywających się na podobszarach rewitalizacji podczas nadchodzących ferii zimowych (i nie tylko!), abyście już mogli zaplanować styczniowe dni pełne wrażeń.
Noc Biologów w Ogrodzie Botanicznym
Zapraszamy najmłodszych, kilkuletnich uczestników, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wszystkich zainteresowanych biologią. Proponujemy zajęcia w postaci prezentacji i wykładów oraz zajęcia praktyczne, warsztaty i pokazy laboratoryjne. Program obejmuje zarówno przedpołudniowe zajęcia, związane z terenowymi pokazami, jak również popołudniowe pozycje prowadzone aż do wieczora w laboratoriach i w salach wykładowych.
W Ogrodzie przygotowaliśmy dla Państwa dwa bloki tematyczne:
- Mistrzowie przetrwania - podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób rośliny radzą sobie z ekstremalnymi warunkami środowiska i jakie przystosowania anatomiczne i morfologiczne umożliwiają im zasiedlanie tak nieprzyjaznych siedlisk jak pustynie, półpustynie czy obszary polarne. Porównanie sukulentów i sklerofitów. Omówienie najważniejszych przedstawicieli roślin z tych grup, w tym gatunków o znaczeniu użytkowym.
- Rośliny w koronach drzew - omówienie epifitów jako jednej z najbardziej intrygujących grup roślin zasiedlających lasy tropikalne. Wskazanie cech przystosowawczych do nadrzewnego trybu życia w budowie i anatomii. Pokaz wybranych przedstawicieli tej grupy w szklarniach Ogrodu.
Dokładny program zajęć i rejestracja na zajęcia dostępne będą na stronie internetowej www.nocbiologow.home.pl
Koncert noworoczny 2025
Więcej informacji i bilety: https://opera.krakow.pl/repertuar
Obsada:
Grażyna Brodzińska | sopran
Agnieszka Kuk | sopran
Paula Maciołek | sopran
Karin Wiktor-Kałucka | sopran
Agnieszka Cząstka-Niezgódka | mezzosopran
Jarosław Bielecki | tenor
Krzysztof Kozarek | tenor
Michał Kutnik | baryton
Sebastian Marszałowicz | bas
Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej
dyrygent | José Miguel Rodilla
Od słowa do słowa – gra terenowa
Poszukiwanie skarbu w sercu Wesołej!
Zapraszamy do Apteki Designu – laboratorium słowa i nowych rozwiązań dla miast. Czy wiecie, że dawna mieszkanka tej dzielnicy ukryła tu skarb? Przyjdźcie i sprawdźcie sami! Czekają na Was zagadki, łamigłówki i poszukiwanie znaków oraz słów. Rozwiążcie je wszystkie, odgadnijcie hasło i zapiszcie je na specjalnej pocztówce.
Na najlepszych czekają drobne upominki!
Wejściówki będzie można zakupić na stronie kbfbilety.krakow.pl od 13 stycznia.
Koszt udziału: 5 zł/osobę.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1285091512619382/1285091519286048
„BĄDŹ FER”-ie w SCKM
„Gra grą, ale sprawiedliwość musi być po właściwej stronie i od niej nie masz odpoczynku! Jak się bawić, żeby się dobrze bawić i żeby wszyscy byli zadowoleni? Otóż to, fair play, bo inaczej dosięgnie nas ręka sprawiedliwości, a jeśli ręka jej nie dosięgnie, to dziejowa już na pewno! Zatem bawmy się, oddając sprawiedliwości – co jej!” – zachęcają organizatorzy, który cykl zajęć feryjnych nazwali „BĄDŹ FER”.
A na co mogą liczyć uczestnicy? W programie m.in. działania ruchowo-taneczne, cyrkowe, teatralne, plastyczne, muzyczne, gry i zabawy. Nie zabraknie też spacerów na świeżym powietrzu i wycieczek do muzeów.
Więcej informacji o zapisach i odpłatnościach: sckm.krakow.pl
Koncert: „Out of the Dark”
W naszym programie przedstawiamy utwory Vally Weigl, Josimy Feldschuh, Henriëtte Bosmans, Vitezslavy Kapralovej, Rosy Wertheim, Ruth Schönthal, Waltera Arlena, Mieczysława Wajnberga i Ericha Wolfganga Korngolda. Ich kompozycje powstawały w emocjonalnie trudnych okolicznościach, podczas ucieczki, w więzieniu lub na wygnaniu, towarzyszyła im tęsknota i melancholia, a także nostalgiczne spojrzenie wstecz na „utraconą” Europę, ich ojczyznę.
Julitta Dominika Walder – sopran
Mateusz Kasprzak-Łabudziński – skrzypce
Piotr Lato – klarnet
Joanna Sochacka – fortepian
Elizaveta Kapustina – instalacja wideo
Wstęp wolny.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/477661022041392
Konkurs „W kręgu mitów i kultury antycznej”
Informacje od organizatora:
Konkurs antyczny „W kręgu mitów i kultury antycznej” ma kilkunastoletnią tradycję. Głównym jego celem jest poszerzenie wiedzy uczestników w zakresie różnych aspektów kultury antycznej. Co roku w konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego województwa. Konkurs obejmuje dwa bloki zagadnień: mitologię (grecką lub rzymską) i wybrane zagadnienia dotyczące kultury. Uczestnicy przygotowują się do udziału w wydarzeniu podczas specjalnie przygotowanych prelekcji.
Więcej informacji: https://www.sckm.krakow.pl/w-kregu-mitow-i-kultury-antycznej-konkursy
KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK UCZENNIC I UCZNIÓW ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W ARTZONIE
Informacje od organizatora:
Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników warsztatów muzycznych prowadzonych w ARTzonie Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida pod kierunkiem Barbary Pabian (fortepian), Grzegorza Szydłaka (gitara), Mateusza Kowalczyka (perkusja) i Wiesława Wąsowicza (skrzypce i saksofon). Prowadzenie koncertu: Julia Lachiewicz.
Wstęp wolny.
Więcej informacji: https://artzona.okn.edu.pl/wydarzenie-1502-koncert_koled_i_pastoralek_uczennic_i-szczegoly-17343.html
„Tajemniczy ogród” – spektakl dla dzieci
Strata dotyka każdego, ale nie każdy potrafi się do niej przyznać i ją zaakceptować. Dotyczy to także bohaterów „Tajemniczego ogrodu”, powieści autorstwa Frances H. Burnett, którzy na różne sposoby radzą sobie z utratą najbliższych. Pan Craven – całkiem odizolowuje się od otoczenia. Mary Lenox – rzuca się w świat z niestrudzoną i bezkompromisową energią. O stracie opowiada się trudno. Ma ona wiele odcieni. Czy zatem poradzić sobie z nią można tylko otwierając się na nowe relacje? W jaki sposób bohaterom „Tajemniczego ogrodu” uda się odzyskać nadzieję i wiarę we własne siły?
Zrealizowany w Teatrze Zagłębia spektakl to swoisty remiks i recykling klasycznego już dzieła, który sięgając po różnorodne środki artystyczne – muzykę współczesną, video art, performance – przetwarza zawarte w powieści wątki. Podchodzi do nich krytycznie, przygląda się im, ale też temu, jak przez lata zmieniło się nasze podejście do cielesności, przyrody i tego, co uznajemy za normę. To nowy „Tajemniczy ogród”, zderzony z muzyką, dziecięcą ekspresją i doświadczeniami osób o alternatywnej motoryce. To zaproszenie do barwnego, bogatego, różnorodnego krajobrazu i wspólnej zabawy w nowo odkrytym, tajemniczym ogrodzie, który możemy zmieniać według własnych zasad.
Spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci.
Więcej informacji: https://nck.krakow.pl/tajemniczy-ogrod-spektakl-dla-dzieci/
Oprowadzanie kuratorskie po Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie
Kuratorka Galerii Joanna Gościej-Lewińska zaprasza na wyjątkowe spotkanie z twórczością Zdzisława Beksińskiego. Stała ekspozycja, mieszcząca się w Nowohuckim Centrum Kultury, obejmuje 50 obrazów olejnych z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Większość z prezentowanych obrazów pochodzi z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza, kiedy to powstały jego najbardziej znane, ikoniczne – z dzisiejszej perspektywy – prace. Kolekcję uzupełnia kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia artysty, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Rezerwacja obowiązkowa.
Więcej informacji: https://nck.krakow.pl/oprowadzanie-kuratorskie-po-galerii-zdzislawa-beksinskiego-w-krakowie/