Efekt Bilbao w Nowej Hucie? Debata nt. procesu rewitalizacji „starej” Nowej Huty
W imieniu Fundacji Faktor Kultura, naszego Ambasadora rewitalizacji na podobszarze „stara” Nowa Huta, zapraszamy na spotkanie pt. „Efekt Bilbao w Nowej Hucie?”, które odbędzie się 28 listopada (czw.) w Klubie Kombinator.
Hiszpańskie miasto Bilbao w latach 90-tych XX w. postrzegane było jako upadające miasto przemysłowe, borykające się z wysokim bezrobociem i zanieczyszczeniem środowiska. Otwarcie Muzeum Guggenheima w 1997 roku stało się punktem zwrotnym – przyciągnęło miliony turystów, przyczyniło się do napływu inwestycji i podniosło prestiż miasta na arenie międzynarodowej. Dzięki temu miasto stało się symbolem sukcesu strategii rozwoju opartej na kulturze i architekturze. Zjawisko to określane jest „efektem Bilbao”.
Czy modernizacja dawnego kina Światowid i stworzenie w nim Muzeum Nowej Huty może przynieść równie spektakularne efekty, a może stanie się jedynie „flagowym” projektem inwestycyjnym bez trwałego wpływu na rozwój społeczności?
Zapraszamy na debatę w której udział wezmą:
- Anna Grajewska – edukatorka kulturowa, menadżerka kultury i ekspertka ds. rozwoju społeczności.
- Karolina Żłobecka – Kierownik Muzeum Nowej Huty, odział Muzeum Krakowa
- dr hab. Jacek Gądecki – socjolog, dziekan Wydziału Humanistycznego AGH
- Kiedy: 28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:00
- Gdzie: Klub Kombinator, os. Szkolne 25 (budynek Teatru Łaźnia Nowa)
- Wstęp wolny
---------------
Wydarzenie w ramach projektu „Ambasador rewitalizacji”, realizowanego przez Fundację Faktor Kultura. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.