górne tło

Rewitalizacja w Krakowie ma nowych Ambasadorów!

Po sukcesie zeszłorocznego pilotażowego konkursu „Ambasador rewitalizacji” Referat Rewitalizacji Miasta i Regeneracji Targowisk przystąpił do organizacji jego kolejnej edycji!

W wyniku otwartego konkursu ofert na realizację w formie wsparcia zadania publicznego w zakresie rewitalizacji wyłoniono dwie organizacje pozarządowe, które do końca 2026 r. będą pełnić wyjątkową funkcję na rzecz interesariuszy podobszarów rewitalizacji.

Kim jest Ambasador Rewitalizacji?

To organizacja pozarządowa, która edukuje, integruje i promuje rewitalizację jako złożony proces, który angażuje mieszkańców, organizacje pozarządowe oraz instytucje w tworzenie lepszych warunków życia i rozwoju na danym podobszarze.

Celem tego działania jest m.in. pokazanie, że rewitalizacja to coś więcej niż tylko remonty – to kompleksowy proces „przywracania życia miejscom i społecznościom”, który łączy w sobie rozwój przestrzeni, relacji i zaangażowania mieszkańców. Poprzez inicjowanie działań oddolnych oraz wspieranie współpracy różnych interesariuszy Ambasador staje się kluczowym ogniwem w realizacji celów rewitalizacji, tworząc płaszczyznę współdziałania w celu rozwoju lokalnej społeczności.  

Podobszar rewitalizacji Grzegórzki-Wesoła: Fundacja Małopolska Izba Samorządowa

Małopolska Izba Samorządowa, powstała w 2015 roku, jest znana mieszkańcom Grzegórzek z wielu działań na rzecz dzielnicy. Fundacja ta nie tylko wspiera osoby zainteresowane rozwijaniem kompetencji społecznych czy obywatelskich, ale także aktywnie angażuje się w proces „odczarowania" rewitalizacji. Od 2018 roku w siedzibie Fundacji przy al. Daszyńskiego 16 mieści się Centrum Aktywności Seniorów.

W latach 2023-2024 Fundacja realizowała zadania publiczne Gminy Miejskiej Kraków w obszarze rewitalizacji „Wspieranie procesu rewitalizacji – Sąsiedzkie Innowacje – Przystanek Grzegórzki" oraz „Przystanek Grzegórzki 2.24".

Jako Ambasador rewitalizacji Fundacja planuje realizację takich działań jak:

Podobszar rewitalizacji „stara” Nowa Huta: Fundacja Faktor Kultura

Fundacja Faktor Kultura powstała w 2016 roku, aby zmienić wyobrażenia o "starej" Nowej Hucie. Działalność edukacyjna w obszarze rewitalizacji jest jednym z jej celów statutowych. Od początku działalności realizuje zadania społeczne, które mają na celu zmianę postrzegania dzielnicy Nowa Huta. Do tej pory zorganizowali wiele wystaw, spotkań autorskich, warsztatów twórczych dla dzieci i dorosłych oraz pokazów filmowych. W ubiegłym roku Fundacja pełniła funkcję „Ambasadora rewitalizacji”, zrealizowała m.in.: śniadania networkingowe, warsztaty dla dzieci, konsultacje społeczne oraz panel dyskusyjny.

Jako Ambasador rewitalizacji Fundacja planuje realizację takich działań, jak:

Nie przyznano dotacji na podobszar Kazimierz-Stradom ze względu na niespełnienie wymogów merytorycznych przez oferenta.

W celu uzupełnienia i spójności prowadzonych działań rewitalizacyjnych w Krakowie, zostanie wkrótce ogłoszony nowy otwarty konkurs ofert pn. „Ambasador rewitalizacji” na podobszar Kazimierz-Stradom.

Aktualne informacje dot. Ambasadorów rewitalizacji i realizowanych przez nich wydarzeń będą zamieszczane na stronie www.rewitalizacja.krakow.pl oraz na profilu Rewitalizacja w Krakowie na Facebooku.

Zapraszamy do śledzenia naszych działań!