Rewitalizacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Poznaj Ambasadorów rewitalizacji i włącz się w działanie!

Po początkowej fazie przygotowawczej, wybrani w otwartym konkursie ofert Ambasadorzy rewitalizacji, rozpoczynają swoje działania! Poznaj Ambasadora Twojego podobszaru rewitalizacji i włącz się w działania.

Fot. Rewitalizacja w Krakowie

Kim jest Ambasador rewitalizacji? To organizacja pozarządowa, która pełni rolę w „odczarowywaniu” procesu rewitalizacji oraz propagowaniu działań edukacyjnych w kontekście rewitalizacji, organizacji działań i wydarzeń sąsiedzkich. Celem jest aby rewitalizacja przestała być kojarzona tylko z remontami.

Rewitalizacja to różnego rodzaju działania – społeczne, gospodarcze, środowiskowe, przestrzenne, ukierunkowane na poprawę warunków życia, przebywania i pracy na danym obszarze, ale także inwestycje i przebudowy, większe i mniejsze działania. Proces rewitalizacji jest prowadzony przy aktywnym udziale interesariuszy rewitalizacji.

 

Więcej o Ambasadorze rewitalizacji przeczytasz TUTAJ

 

W 2024 r. Ambasadorami rewitalizacji na poszczególnych podobszarach są następujące organizacje pozarządowe:

Podobszar Grzegórzki-Wesoła

Biuro Inicjatyw Społecznych rozpoczęło pracę animacyjną na terenie podobszaru rewitalizacji tj.:

  • rozmowy z mieszkańcami w terenie, ale także podczas odbywających wydarzeń np.: warsztatach w Aptece Designu, plenerowych wydarzeniach stowarzyszenia Zielone Grzegórzki;
  • inicjowanie kontaktów z kluczowymi interesariuszami, np. Krakowskim Biurem Festiwalowym, organizacja spotkania z przedstawicielami Rady Dzielnicy II.

Już 23 lipca, od godz. 18:00 w siedzibie Rady Dzielnicy II Grzegórzki przy al. I. Daszyńskiego 22 odbędzie się spotkanie sieciujące – Usłyszmy się na Grzegórzkach!

Link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/1203288264017587/?ref=newsfeed

Profil na Facebook: Fundacja Inicjatyw Społecznych

 

Podobszar Kazimierz-Stradom

Fundacja Wszyscy Obecni już po wakacjach rozpocznie teatralną ekspansję podwórek krakowskiego Kazimierza. We wrześniu na ul. Piekarskiej, gdzie znajdują się aż 3 przedszkola, zaprezentują spektakl dedykowany dzieciom i rodzicom pt. "Nos do interesów" - historię od pucybuta do milionera. Spektakl w formie cyrkowej zabawy, wprowadza w tajniki ekonomii i w praktyce najmłodszej widowni objaśnia takie słowa jak "spółka", "konkurencja" czy "innowacja". Również we wrześniu w okolicach Skałki i ul. Skałecznej zostanie zaprezentowany spektakl "Podwórka żyją Wyspiańskim", czyli historię miłosną rodem z "Wesela" St. Wyspiańskiego, okraszoną ludowymi pieśniami. Premiera spektaklu miała miejsce w 2019 roku na podwórku przy ul. Wietora, w ramach współpracy z Referatem ds. Rewitalizacji Urzędu Miasta Krakowa.

Spektaklom będzie towarzyszyć niezmiennie muzyka na żywo oraz warsztaty, potańcówki czy spotkanie kolędnicze, jak również aktywności zaznajamiające mieszkańców i przedstawicieli sąsiedzkich instytucji z tematem rewitalizacji jako procesem m.in. dotyczącym działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców.

Profil na Facebook: Wszyscy Obecni
 

Podobszar „stara” Nowa Huta

Fundacja Faktor Kultura zaprasza na cykl bezpłatnych warsztatów dla dzieci, poświęconych rewitalizacji. Na spotkaniach, które odbywać się będą w nowohuckiej Cafe NOWA Księgarnia (os. Zgody 7), przybliżone i objaśnione zostanie co kryje się pod tym trudnym słowem. W cztery wakacyjne wtorki Fundacja zapraszam dzieci w wieku 5-9 lat wraz z rodzicami/opiekunami do wspólnej zabawy.

Terminy warsztatów:

  • 23.07, g. 17.00 temat warsztatów: Miasto życzliwe – czyli co to jest rewitalizacja?  

Na pierwszym spotkaniu dowiemy się, czym w ogóle jest rewitalizacja, jakie są jej cele i kto może się nią zajmować. Użyjemy naszej wyobraźni żeby zaplanować zmiany w najbliższym otoczeniu, spróbujemy stworzyć model najfajniejszego podwórka, na jakim chcielibyśmy spędzać czas.

  • 30.07, g. 17.00 temat warsztatów: Zielona rewolucja – czyli o ekologicznych działaniach w miastach  

Zajęcia poświęcimy ekologicznym zmianom przestrzeni i zielonej rewolucji w miastach. Porozmawiamy o rehabilitacji zdegradowanych obszarów na całym świecie, ogrodach deszczowych, zielonych przystankach, a na koniec zajęć wybierzemy się też na krótki spacer po najbliższej okolicy.

  • 06.08, g. 17.00 temat warsztatów:  Niezła sztuka! – czyli jak sztuka zmienia przestrzeń publiczną  

Jak sztuka może zmieniać przestrzeń? Tego dowiemy się na trzecim spotkaniu. Przyjrzymy się najciekawszym przykładom sztuki ulicznej i pokażemy dzieciom, że street art to nie tylko graffiti. Nie zabraknie też czasu na stworzenie naszych własnych projektów.

  • 13.08, g. 17.00 temat warsztatów: Człowiek życzliwy — czyli o budowaniu umiejętności współpracy w procesach rewitalizacji.  Ostatnie zajęcia poświęcimy człowiekowi. Zastanowimy się, co możemy zrobić, żeby nowa przestrzeń była dostępna dla wszystkich. Spróbujemy też wspólnie zaplanować projekt rewitalizacji, żeby sprawdzić, czy łatwo podejmować decyzje w grupie.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy: cafe@nowaksiegarnia.pl 

Profil na Facebook: Faktor Kultura

 

Więcej informacji:

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach oraz zapraszamy do śledzenia strony www.rewitalizacja.krakow.pl i profilu na Facebook: Rewitalizacja w Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Meus
Podmiot publikujący: Rewitalizacja
Data publikacji: 2024-07-19
Data aktualizacji: 2024-07-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź