Konkurs Kraków Nowa Huta Przyszłości

Tereny poprzemysłowe, będące przedmiotem rewitalizacji, stanowią szansę dla Krakowa. Wiele z nich znajduje się w atrakcyjnych rejonach. Są wyposażone w infrastrukturę i często bardzo dobrze skomunikowane. Wydają się zatem idealnym miejscem do inwestowania...w tym kontekście należy widzieć koncepcję międzynarodowego konkursu Kraków–Nowa Huta Przyszłości

Konkurs Kraków Nowa Huta Przyszłości
Fot. Rewitalizacja w Krakowie

Międzynarodowy konkurs „Kraków Nowa Huta Przyszłości" został ogłoszony 23 marca 2012 roku. Do udziału zgłosiło się 65 podmiotów. Ostatecznie sąd konkursowy wyboru dokonał spośród 23 prac, które napłynęły do konkursu.

Celem konkursu było przygotowanie planów rewitalizacji terenów poprzemysłowych, pokazanie kierunku zagospodarowania terenów dawnej strefy ochronnej kombinatu hutniczego oraz otwarcia tego obszaru na przyszłe inwestycje w tym inwestycje w nowoczesne usługi dla biznesu.

Zdaniem jury, większości z tych kryteriów odpowiadał projekt Nowego Krakowa zaproponowany przez zespół projektantów ARCA Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury z Gliwic pod kierunkiem Michała Stangela. Zwycięski projekt przewiduje, że poza obiektami mieszkaniowymi, we wschodniej części Nowej Huty powstanie między innymi Park Naukowo-Techniczny Branice wraz z kampusem. Planowana jest też budowa tzw. Wschodniej Bramy Krakowa oraz Centrum Przesiadkowego Nowy Kraków.

Zwycięzca konkursu otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 300 tys. złotych. Drugie miejsce i nagroda 150 tys. złotych ufundowana przez Arcelor Mittal Poland przypadła międzynarodowemu zespołowi projektantów z Rotterdamu pod kierunkiem Mileny Zaklanovic. Trzecie miejsce z nagrodą 75 tys. złotych zajęło Biuro MAU Mycielski Architecture & Urbanism z Warszawy. Jury przyznało też trzy równorzędne wyróżnienia.

Wyniki konkursu posłużą jako materiał do przygotowywanej zmiany Studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa. Staną się podstawą do przygotowania planów powstania strefy gospodarczej w Nowej Hucie a co za tym idzie przyczynią się znacząco do przyciągnięcia nowych inwestorów do Krakowa.

Zwycięskie prace konkursowe można oglądać na wystawie pokonkursowej w Nowohuckim Centrum Kultury.

I miejsce

 

II miejsce

 

III miejsce


Nagrody równorzędne:

I wyróżnienie

II wyróżnienie

III wyróżnienie

Wyniki konkursu wraz z uzasadnieniem Sądu Konkursowego dostępne są na stronie Biuletynu Inormacji Publicznej Miasta Krakowa.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ARTUR LEWANDOWSKI
Podmiot publikujący: Rewitalizacja
Zobacz także
POLECAMY