Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jesień z rewitalizacją – przegląd listopadowych wydarzeń

Nadeszła ta ciemna pora roku – jednak to nie powód aby chować się w domach!

Zobaczcie, jakie ciekawe wydarzenia na podobszarach rewitalizacji dla Was znaleźliśmy!

Fot. Bogusław Świerzowski / www.krakow.pl

Grzegórzki-Wesoła

Piątkowe spotkania w siedzibie Fundacji Małopolska Izba Samorządowa

Kiedy: każdy piątek listopada

Informacje od Organizatora:

Zapraszamy mieszkańców, przyjaciół, sympatyków i pasjonatów Dzielnicy II Grzegórzki na piątkowe spotkania w siedzibie Fundacji Małopolska Izba Samorządowa. Spotkania są nawiązaniem i kontynuacją spacerów po podobszarze rewitalizacji GRZEGÓRZKI – WESOŁA tym razem będą odbywać się w formie stacjonarnej. Każde ze spotkań rozumiemy jak kolejny „spacer” po dzielnicy ponieważ chcemy do spotkań zaprosić każdego z Państwa aby niespiesznie, w przyjaznej atmosferze, wspólnie rozmawiać, dyskutować i zachęcać do jeszcze większej sympatii względem tej części Krakowa!

*10.11.2023  (piątek) w godz. 17.00-20.00
Miejsce: Fundacja Małopolska Izba Samorządowa, al. Daszyńskiego 16, Kraków

„Grzegórzeccy Patroni Ulic”

Spotkanie w przeddzień Święta Niepodległości będzie okazją do porozmawiania czy wiesz kim jest patron Twojej ulicy. Wykorzystamy wszelkie dostępne narzędzia do poznania patronów ulic: internet, encyklopedia, Wasza wiedza ogólna lub szczegółowa, a także publikację Elżbiety Supranowicz „Nazwy ulic Krakowa”. Spotkanie rozpocznie prezentacja patrona jednej z ulic/alei tj. Ignacego Daszyńskiego.  W trakcie spotkania każda z osób będzie mogła wykonać samodzielnie patriotyczny kotylion na Święto Niepodległości.

*17.11.2023  (piątek) w godz. 17.00-20.00
Miejsce: Fundacja Małopolska Izba Samorządowa, al. Daszyńskiego 16, Kraków

„Pinezka Grzegórzecka – Dyskusja Nad Spacerownikiem”

Spotkanie podsumowujące minione spacery z prezentacją Waszych sugestii i propozycji do umieszczenia w Spacerowniku.

*24.11.2023 (piątek) w godz. 17.00-20.00
Miejsce: Fundacja Małopolska Izba Samorządowa, al. Daszyńskiego 16, Kraków

„Znani Sąsiedzi z Dzielnicy Grzegórzki!”

Spotkanie niespodzianka z udziałem znanego aktora, który wychował się na Grzegórzkach oraz pisarza laureata Nagrody NIKE, który pracuje w Dzielnicy II. Obecność obowiązkowa 😊

*25.11.2023 (sobota) w godz. 10.00-15.00
Miejsce: Fundacja Małopolska Izba Samorządowa, al. Daszyńskiego 16, Kraków

„Grzegórzecka Wymiana Przemiana: Dzielnicowa wymiana książek (crossbooking), ubrań (ciuchowisko), roślin (plantswapp)”

Masz w domu rzeczy, rośliny, które chętnie przekażesz innej sobie. Lubisz wynajdywać ciekawe rzeczy to masz ku temu okazję. Oddajemy do Waszej dyspozycji stoły, wieszaki, parapety. Liczymy na poznanie Waszych szaf, półek, doniczek. Zapraszamy na wymianę książek (crossbooking), ubrań, roślin, ubrań (ciuchowisko), roślin (plantswapp). Niecodzienna wymiana przy kubku ciepłej herbaty, kawy. Więcej szczegółów już wkrótce!

Udział w spotkaniach jest bezpłatny!

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie udziału w spotkaniu poprzez formularz zgłoszeniowy lub na adres mailowy: przystanek@fundacjamis.org.pl lub telefonicznie/sms na numer 535999706

 

Design w Krakowie w Aptece Designu

Kiedy:  11–12.11 oraz 25–26.11.2023

Gdzie: Apteka Designu, ulica Mikołaja Kopernika 19a

Informacje od Organizatora:

Dwa listopadowe weekendy (11–12.11 oraz 25–26.11) wypełnią wykłady, debaty i warsztaty organizowane przez KBF w ramach programu Design w Krakowie w Aptece Designu. Wydarzenie skupia się na wartościach osnutych wokół budowania społeczeństwa odpowiedzialnego za wspólne dobro. Hasło przewodnie „Wspólnota” nawiązuje zarówno do idei nowego wykorzystania budynku dawnej apteki, jak i w szerszym kontekście do funkcji dzielnicy kreatywnej, jaką ma się stać Wesoła. Apteka Designu to zupełnie nowa przestrzeń na mapie Krakowa, która ma stać się częścią transformacji Wesołej w dzielnicę kreatywną. Oddany w ręce projektantów pawilon poszpitalnej apteki na naszych oczach przekształci się w centrum designu, otwarte laboratorium twórcze, gdzie architektura, webdesign, technologie i projektowanie przemysłowe spotykają się z aktywizmem społecznym. Design w Krakowie ma stanowić przestrzeń spotkań i integracji krakowskiego środowiska.

Szczegóły: Design w Krakowie | Facebook

 

Open Eyes Art Festival (OEAF)

Kiedy: 07-22.11.2023

Gdzie: Apteka Designu, Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego

Informacje od Organizatora:

Open Eyes Art Festival (OEAF) to cykl wydarzeń artystycznych będący komplementarną częścią Kongresu Open Eyes Economy Summit. Festiwal powstał w 2021 roku jako następstwo i naturalna ewolucja wcześniej organizowanego Open Eyes Festival’u. Jednym z podstawowych założeń OEAF jest różnorodność i interdyscyplinarność – działanie we wszystkich dziedzinach sztuki: malarstwie, rzeźbie, tańcu, teatrze, filmie, fotografii i grafice oraz muzyce, zarówno poważnej, jak i rozrywkowej.

Tegoroczna edycja Open Art odbędzie się w dniach od 7 do 22 listopada w przestrzeni starego szpitala przy Kopernika 15. oraz na terenie kampusu UEK. Zaprezentowane zostaną, wybrane konkursowo, projekty dziesięciu międzyuczelnianych i międzywydziałowych zespołów oraz piętnaście projektów laureatów i laureatek Stypendium Santander 2023. Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zagłębić się w cztery towarzyszące wystawie tematy: sferę cielesności i uczuć; sennych marzeń, procesów podświadomych i nieświadomych; sferę pogranicza sztuki i nauki (lub sztuki będącej nauką) oraz przestrzeń wielowymiarowego podejścia do rzeczy, od designu po problemy konsumpcjonizmu i celowe odejście od obiektów w stronę partycypacji i doświadczenia. 

OPEN ART - MIĘDZYWYDZIAŁOWE I MIĘDZYUCZELNIANE PROJEKTY STUDENCKIE
Wystawy |07-23.11.2023 w godzinach 14:00-20:00
Wernisaż | 07.11.2023, godz. 18:00
Gdzie: ul. Kopernika 15

 

Kazimierz-Stradom

Poradnia literacka – warsztaty literackie

Kiedy: każdy czwartek, do 14.12.23. godz. 19:00-20:30

Gdzie: Klub Kazimierz, ul. Krakowska 13

Informacje od Organizatora:

Poradnia Literacka to warsztaty literacko-dyskusyjne dla wszystkich twórczych czytelników, którzy piszą lub zaczynają pisać własne teksty. Ale nie tylko! To propozycja także dla tych, którzy po prostu uwielbiają książki i szukają wartościowych rozmów wokół literatury dotykającej ważnych życiowych tematów.

Grupa warsztatowa jest otwarta: można do niej dołączyć pod warunkiem wykupienia pakietu 4 zajęć.

BILETY: online www.strefazajec.pl
oraz Klub Kazimierz
Całość warsztatów (12 zajęć) 500 zł albo pakiet 4 zajęć 180 zł

Więcej informacji na Facebooku

 

CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA Fotografia etnograficzna z Małopolski na przełomie XIX i XX wieku

Kiedy: 28.10.2023 - 05.04.2024

Gdzie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, pl. Wolnica 1

Informacje od Organizatora:

Wystawa pokazuje ponad sto siedemdziesiąt fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Materiał źródłowy stanowią negatywy na kliszach szklanych oraz niewielkie papierowe odbitki wykonane w szlachetnych technikach. Na podstawie ich cyfrowych odwzorowań przygotowano wielkoformatowe wydruki, które pozwalają dostrzec całe bogactwo przedstawień i informacji zawartych w fotografiach.

Prezentowane zdjęcia zrobiono na wsiach i w miastach Małopolski pod koniec XIX wieku i trzech pierwszych dziesięcioleciach XX. Przedstawiają ówczesne życie w tym regionie: zwyczaje mieszkańców, ich wygląd, pracę, domy i otoczenie.

Tytuł wystawy, nawiązując do terminów tradycyjnego warsztatu fotograficznego, proponuje dwie metaforyczne perspektywy odbioru zdjęć: „naświetlania” – okoliczności ich powstania 100 lat temu, oraz „wywoływania” – oddziaływania i odbioru tych obrazów dzisiaj.

Autorzy zdjęć wywodzili się z rożnych środowisk i różne były motywacje ich fotografowania.

Więcej informacji pod adresem CZAS NAŚWIETLANIA / CZAS WYWOŁYWANIA Fot - Muzeum Etnograficzne w Krakowie (etnomuzeum.eu)

                                   

„OSADZANIE CHOCHOŁA – PERFORMANS CZY TRADYCJA?”

Kiedy: 13.11.2023 17:00 - 18:30

Gdzie: Ratusz kazimierski

Zarząd Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Krakowie serdecznie zaprasza na prelekcję Eweliny Radeckiej pt. „OSADZANIE CHOCHOŁA – PERFORMANS CZY TRADYCJA?”.

13 listopada o godzinie 17.00 w sali Odczytowej Muzeum Etnograficznego w Krakowie (pl. Wolnica 1).

Ewelina Radecka – teatrolożka, muzelaniczka, kuratorka wystaw; pracuje w Muzeum Krakowa (oddział Rydlówka).

 

„Stara” Nowa Huta

 

„TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki"

Kiedy: 20.10.2023 - 29.02.2024

Gdzie: Galeria Huta Sztuki / Ośrodek Kultury Norwida  ulica Obrońców Krzyża 2

Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida zaprasza na wystawę „TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki". Wystawa poświęcona będzie sztuce w przestrzeni miejskiej Tych i Nowej Huty lat 70. XX w.
W latach 60. i 70. XX wieku zarówno Tychy jak i Nowa Huta były w pełnym rozkwicie. Dwa nowe miasta zaprojektowane z rozmachem, tak, aby były wydajne, użyteczne i samowystarczalne. Ich twórcy czerpali z wzorców architektury modernistycznej, projektując m.in. szerokie aleje i tereny zielone, kładąc nacisk na tworzenie zdrowego środowiska dla życia ich mieszkańców, ale również przywiązując wagę do estetyki osiedli.

Godziny otwarcia:

Środy w godz. 11-16
Czwartki w godz. 11-19
Piątki w godz. 11-16
Soboty w godz. 11-14

Więcej informacji na Facebooku

 

Odkrywając Nową Hutę – wernisaż sFOTOhutowani

Kiedy: codziennie, do 24.11.2023.

Gdzie: Klub Wersalik, os. Ogrodowe 15

W te wakacje prawie 80 osób zdecydowało zanurzyć się w dzielnicach nowohuckich i przy pomocy obiektywów ukazać ich przeróżne, nieraz nieoczywiste oblicza. Efekty można obejrzeć na wystawie sFOTOhutowani organizowanej przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Zdjęcia zostały wykonane nie tylko przez lokalnych fotografów – wiele osób specjalnie odwiedziło Nową Hutę, by wziąć udział w konkursie. sFOTOhutowani było więc pretekstem do poznania tej dzielnicy lub odkrycia jej na nowo. Wydarzenie skłoniło również do poszukiwania wyjątkowych miejsc i dostrzegania nietuzinkowych scen. Wernisaż będzie kolejnym punktem w promowaniu tej części Krakowa.

Na wystawie znajdą się prace tegorocznych laureatek i laureatów wybranych przez jury oraz fotografie dodatkowo wyróżnione przez OKKNH.

Więcej informacji pod linkiem: Odkrywając Nową Hutę – wernisaż sFOTOhutowani - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)

 

Potańcówka - impreza taneczna z muzyką na żywo

Kiedy: 25.11.2023. godz. 16:00 - 21:30

Gdzie: Klub Wersalik, os. Ogrodowe 15

Klub Wersalik serdecznie zaprasza na zabawę taneczną przy akompaniamencie muzyki granej na żywo.

Muzyka grana będzie przez zdolnych i doświadczonych muzyków z koła seniorów.

Organizator zapewnia: muzykę, mnóstwo miejsca na parkiecie, stoły, krzesła, kuchnię do użytku, kawę i herbatę, ciepłą, miłą i domową atmosferę.

Aby wziąć udział wyślij wiadomość przez Facebookowy profil organizatora, lub na adres email wersalik@krakownh.pl, lub numer telefonu 504 419 205. W treści napisz: imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz adres email, ilość rezerwowanych miejsc. Cena biletu to 40 zł.

Cena wejścia obejmuje: wstęp na salę, opłatę za zespół muzyczny oraz kawę, herbatę i wodę.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Meus
Podmiot publikujący: Rewitalizacja
Data publikacji: 2023-11-07
Data aktualizacji: 2023-11-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź