Jesień z rewitalizacją – przegląd wrześniowych wydarzeń
Przyszedł wrzesień! Dni jeszcze są ciepłe, chociaż poranki już zaczynają być mgliste i bardziej rześkie niż do tej pory.
Warto skorzystać z tej końcówki lata – czekają na Was miejskie święta plonów, nowe cykle warsztatów w dzielnicowych domach kultury, a także spektakle organizowane w ramach projektu Ambasador Rewitalizacji!
Będzie się działo tej jesieni! Chodźcie, zobaczcie co dla Was przygotowaliśmy!
Grzegórzki-Wesoła
Nowy rok szkolny w Klubie Strych
Kiedy: od 1 września 2024
Gdzie: Klub Strych / Masarska 14
Informacje od organizatora:
Witamy we wrześniu!
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, zaczynamy nowy sezon kulturalny.
Na początek proponujemy Wam łagodny powrót do formy podczas warsztatów z jogi terapeutycznej z Rebel Yoga Girl.
Pod koniec września zapraszamy Was na wyciszenie, przy łagodnych dźwiękach mis i gongów z Dźwięki Życia.
Oczywiście przez cały czas kontynuujemy rozgrywki w grach strategicznych i planszowych!
Zapraszamy!
Więcej informacji i bilety: Klub Strych | Kraków | Facebook
Klub Strych - Portal - Krakowskie Forum Kultury
Wesołe święto plonów
Kiedy: 15 września 2024, godz. 12:00 – 18:00
Gdzie: Łąka na Wesołej
Informacje od organizatora:
Zapraszamy na Wesołe święto plonów!
Przyjdźcie na Wesołą i cieszcie się z nami darami lata! 15 września w Krakowie odbędzie się Wesołe święto plonów – pełne smaków, kolorów i radości wydarzenie. To wyjątkowa okazja, by wspólnie świętować koniec lata i poznawać lokalne bogactwo kulinarne oraz kulturowe.
Czeka nas wiele smaków i odkryć - a to dzięki gminom zrzeszonym w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska, których przedstawiciele licznie pojawią się tego dnia na Wesołej. Od Mogilan, przez Igołomię-Wawrzeńczyce, po Liszki słyną one z wszelkiego rodzaju upraw, potraw i przetworów – będzie kolorowo i smakowicie.
Kulminacją naszego spotkania będzie koncert Pieśni lata i jesieni – inspirowany muzycznymi tradycjami Małopolski, Podkarpacia i pogranicza wschodniego. Na plenerowej scenie wystąpi Joanna Słowińska, Zofia Słowińska, oraz Katarzyna Masior. Akustycznie, bez kabli i prądu!
Więcej szczegółów znajdziecie na - https://kbf.krakow.pl/aktywnosci.../wesole-swieto-plonow/
Wrzesień w Aptece Designu
Kiedy: cały wrzesień, wybrane daty
Gdzie: Apteka Designu / Kopernika 19a
Informacje od organizatora:
Do 6 września można zwiedzać wystawę „Niewidzialni” autorstwa Magdaleny Milert, która oddaje głos marginalizowanym grupom, podkreślając ich prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Skupia się też na zmysłowych aspektach urbanistyki, takich jak hałas, oświetlenie i czyste powietrze.
W ramach wydarzeń towarzyszących finisażowi „Niewidzialnych” już 4 i 7 września na terenie Wesołej odbędą się spacery architektoniczne „Śladami Wesołej” prowadzone przez samą autorkę wystawy. Podczas nich stworzone zostaną „krzywe wrażeń” – osobiste mapy emocji i doznań związanych z otoczeniem – by lepiej zrozumieć różnorodne potrzeby, które powinny być uwzględniane w procesach tworzenia miasta.
Na otwartej 9 września wystawie „Wyjątkowe chwile” zaprezentowane będą zapisy ze spotkań z literaturą i sztuką dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami oraz ich nauczycieli i opiekunów, które odbywały się na przestrzeni ostatnich dwóch lat w Pałacu Potockich i Aptece Designu. Głos zabiorą ci, którzy nie zawsze mogą mówić we własnym imieniu, a mają swoje szczególne marzenia, talenty, potrzeby i ograniczenia.
W Aptece Designu odbędzie się też cykliczne spotkanie koordynatorów dostępności w ramach „Krakowskiej sieci dostępności” – 25 września.
Więcej o wrześniowym programie dowiesz się na stronie: aptekadesignu.pl.
Kazimierz-Stradom
Spektakl „Podwórka żyją Wyspiańskim”
Kiedy: 8 września (niedziela) godz. 16.00
Gdzie: Ogród Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej Klasztoru Augustianów, ul. Augustiańska 7 w Krakowie
Informacje od organizatora:
Drodzy Mieszkańcy i Drogie Mieszkanki krakowskiego Kazimierza i Stradomia! I Wy wszyscy, którzy czujecie się w jakikolwiek sposób związani z tym obszarem!
Od lat jako Fundacja Wszyscy Obecni, staramy się , by nasza Dzielnica była miejscem przyjaznym do życia. Zapraszamy na pikniki, potańcówki, kolędowania, wystawy zdjęć, koncerty i spektakle podwórkowe.
W tym roku jako AMBASADOR REWITALIZACJI PODOBSZARU KAZIMIERZ- STRADOM* wraz z Miastem Kraków, naszym partnerem Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży i Parafią św. Katarzyny, serdecznie zapraszamy na nasz spektakl z muzyką na żywo "Podwórka żyją Wyspiańskim", a po nim na krótką potańcówkę i quiz sąsiedzki z nagrodami w temacie REWITALIZACJI.
Nasz spektakl łączy muzykę ludową, pieśni i tańce z wybranymi tekstami "Wesela" Wyspiańskiego. Jest pełnym humoru widowiskiem, które przeniesie Was w świat tęsknot, marzeń i frustracji, związanych ze skomplikowanym światem relacji damsko - męskich. To propozycja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/522709303496667/
Nowy rok szkolny w Klubie Kazimierz
Kiedy: od 1 września 2024
Gdzie: Klub Kazimierz, Krakowska 13/17
Informacje od organizatora:
Nowy rok szkolny, to nowe propozycje spędzania czasu wolnego w Klubie Kazimierz!
W ofercie znajdziemy kurs gry na fortepianie, klub brydżowy, swapping – jesienna wymiana ubrań i książek, czy kurs obsługi komputera/smartfona dla seniorów.
Więcej informacji: Oferta - Portal - Krakowskie Forum Kultury, https://www.facebook.com/klubkazimierz
Wrzesień w Centrum Kultury Żydowskiej
Kiedy: cały wrzesień 2024, różne terminy
Gdzie: Centrum Kultury Żydowskej, ul. Meiselsa 17
Informacje od organizatora:
Dziedzictwo, pamięć, wspólnota obywatelska – to tytuł tegorocznej odsłony programu „Bajit Chadasz” w Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu.
„Bajit Chadasz” to cykliczna impreza odbywająca się jesienią, w okresie żydowskiego Nowego Roku i innych Wysokich Świąt Żydowskich. Nazwa oznacza po hebrajsku „nowy dom” i została zaczerpnięta z dzieła jednego z wielkich rabinów i talmudycznych uczonych – Joela Sirkesa, żyjącego w XVII wieku w Krakowie.
Program ten, organizowany od 1996 roku, składa się z wykładów, koncertów, pokazów filmowych oraz spotkań tematycznie związanych z historią życia żydowskiego w Polsce, będąc doskonałą okazją przybliżenia społeczeństwu historii i kultury Żydów w naszym kraju, a także okazją do wzajemnego lepszego poznania się. Każda edycja programu „Bajit Chadasz” składa się z kilkudziesięciu zdarzeń.
Wydarzenia odbywają się w siedzibie CKŻ na ul. Meiselsa 17.
Więcej informacji: Wrzesień w Centrum Kultury Żydowskiej - Magiczny Kraków (www.krakow.pl)
„Stara” Nowa Huta
Brylantowe Gody Nowej Huty
Kiedy: 22 września, godz. 15:30
Gdzie: Placu Centralnym im. Ronalda Reagana
Informacje od organizatora:
Brylantowa Gody Nowej Huty to wyjątkowa część tegorocznej edycji Zajrzyj do Huty, która w swoich działaniach łączy nowohuckie pokolenia i podmioty.
75-lecie najmłodszej dzielnicy Krakowa, rozpocznie się wernisażem wystawy komiksu Tomasza Bereźnickiego pt. „Pewnego razu w Nowy Mieście czyli historia Nowej Huty 1949-2024”.
Następnie zapraszamy na drobny poczęstunek oraz jubileuszowy tort.
Podczas wydarzenia obejrzymy społeczne archiwum wspomnień, znajdzie się również stanowisko składania życzeń dla Nowej Huty, punkt głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego, punkt informacyjny Gminnego Programu Rewitalizacji, a także możliwość wypełnienia ankiety dotyczącej przyszłości Placu Centralnego.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/491517613677828?active_tab=about
https://nck.krakow.pl/brylantowe-gody-nowej-huty/
12 Festiwal Zaklęte w Dyni
Kiedy: 15 września godz. 15:00-18:00
Gdzie: Park Ratuszowy | Nowa Huta
Informacje od organizatora:
Choć końcówkę lata mamy upalną, coraz chłodniejsze noce nie pozostawiają złudzeń – idzie jesień. Dla tej kolorowej pory roku Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta urządzi huczne przyjęcie w towarzystwie Pana Dyni. 15 września o godz. 15.00 w parku Ratuszowym w Nowej Hucie rozpocznie się 12. Festiwal Zaklęte w Dyni. Wstęp wolny.
W programie trzygodzinnej imprezy znajdą się rozmaite gry, warsztaty artystyczne i animacje ruchowe, które będą nawiązywały do dyni i budziły skojarzenia z jesienią. Na terenie wydarzenia powstanie kilka stref, z których każda zapewni rozrywkę dla całych rodzin.
Więcej informacji: Przywitaj jesień z Panem Dynią - Magiczny Kraków (www.krakow.pl), https://www.facebook.com/events/814209687553152/
Testujemy Neonową trasę biegową
Kiedy: 17 września 2024 godz. 18:30-19:30
Gdzie: Kawiarnia Stylowa, os. Centrum C3
Informacje od organizatora:
Nowa Huta 75. Przestrzeń uwolniona. Zapraszamy na biegowy rekonesans neonowej trasy biegowej, którą dla Was przygotowaliśmy. Chcemy zaprosić Was w przestrzeń neonów, a bieganiem zadbać o dobrostan fizyczny (każdy da radę, bo tempo nie ma tu znaczenia!). W trakcie biegowego rekonesansu zapoznamy Was z opowieściami o neonach, które napotkamy. Na pewno je znacie, a wspólnie dowiemy się czegoś na temat ich historii.
Trasa liczy około 4 km i prowadzi śladami wybranych neonów nowohuckich.
Zapisy: promocja@okn.edu.pl
Prowadzenie: Jadwiga Bryś
Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy
Limit miejsc: 15 osób.
Trasa liczy około 4 km
Miejsce spotkania: Kawiarnia Stylowa, os. Centrum C3
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/8605345252816996/