Zima z rewitalizacją – przegląd grudniowych wydarzeń
Przed nami magiczny czas oczekiwania na Boże Narodzenie.
Aby umilić Wam go jeszcze bardziej, przygotowaliśmy zestawienie wydarzeń na podobszarach rewitalizacji, oraz w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22.
Zapraszamy do lektury!
Grzegórzki-Wesoła
Fabryka prezentów. „Chwila wytchnienia, magia tworzenia”
Kiedy: 7 grudnia (sobota), godz. 10:00
Gdzie: Apteka Designu , ul. Kopernika 19a
W sobotę, 7 grudnia, Apteka Designu przy ul. Kopernika 19a zamieni się w magiczną fabrykę prezentów. Pomocnicy świętego Mikołaja wprowadzą uczestników w świąteczny nastrój, ale co najważniejsze – nauczą ich wytwarzać piękne i ekologiczne prezenty dla najbliższych. Ekologiczne warsztaty świąteczne to doskonała okazja, aby w radosnej atmosferze połączyć tradycje z odpowiedzialnością za środowisko, a także spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.
Wejściówki będzie można zakupić na stronie kbfbilety.krakow.pl od 28 listopada od godz. 12.00.
Organizatorzy zapewniają materiały i narzędzia dla uczestników.
Pełny program wszystkich warsztatów można znaleźć na stronie.
Grzegórzki Lepią
Kiedy? 4 grudnia (środa), godz. 16:30
Gdzie? Fundacja Małopolska Izba Samorządowa aleja Ignacego Daszyńskiego 16
Kolejna wyjątkowa okazja, aby odkryć świat sztuki i kreatywności poprzez pracę z gliną już w zasięgu ręki - tym razem dla mieszkańców Grzegórzek!
Ceramiczne zajęcia dla dzieci przedszkolnych, gdzie:
Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały i narzędzia do tworzenia ceramiki.
Prac, dzieci nie zabierają od razu do domu, zostaną one poddane procesowi suszenia i wypalania w piecu ceramicznym, który uczyni je trwałymi i wyjątkowymi.
Koszt udziału w wydarzeniu:
70 zł za pojedyncze spotkanie; 10 spotkanie w roku szkolnym gratis!
To będzie fantastyczna okazja dla Twojego dziecka, aby wyrazić swoją kreatywność, poznać tajniki sztuki ceramicznej i spędzić czas w towarzystwie rówieśników.
Miejsca są ograniczone, dlatego prosimy o zapisy przez stronę KnorrArt.pl
Zapisy do wtorku, do 21 przed zajęciami. W przypadku zbyt małej ilości uczestników zajęcia zostaną odwołane!
Grudzień w Aptece Designu
Kiedy: cały grudzień
Gdzie: Apteka Designu , ul. Kopernika 19a Informacje od organizatora:
Grudzień w Aptece Designu – sztuka, tradycja i technologia w świątecznej atmosferze!
Czy nowe technologie to szansa dla kreatywności, czy zagrożenie? Jak wpływają na nasze życie i sektory twórcze? Grudzień w Aptece Designu to czas refleksji nad rolą sztucznej inteligencji i mediów cyfrowych w kulturze i edukacji, ale także moment na twórcze celebrowanie świąt.
Ostatni miesiąc programu Społeczeństwo-Nauka-Technologia przynosi rozmowy o przyszłości internetu, etyce w branży kreatywnej oraz sposobach na wykorzystywanie raportów trendów. Nie zabraknie świątecznej magii: warsztatów DIY, wystaw zachwycających szklaną sztuką i inspirujących projektów.
Więcej informacji: Apteka Designu | KBF
Kazimierz-Stradom
Komitet Rewitalizacji – spotkanie konsultacyjne
Kiedy: 5 grudnia 2024 (czw.) w godz. 17.00–19.00
Gdzie: Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie, Pl. Wolnica 1.
Rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta Krakowa. W skład Komitetu wejdą przedstawiciele interesariuszy procesu rewitalizacji. Zapraszamy do udziału w spotkaniach konsultacyjnych, a także do wyrażania swoich uwag drogą papierową lub elektroniczną. Podczas spotkań będziemy rozmawiać na temat zasad działania komitetu określonych w projekcie uchwały. Omówimy także regulamin oraz załączniki.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swoich uwag podczas spotkań.
Więcej informacji: Komitet Rewitalizacji – miej realny wpływ na przebieg procesu rewitalizacji w Twojej okolicy! - Rewitalizacja w Krakowie
Śląska Barbórka w Krakowie – górnicze tradycje i muzyczne spotkanie z Dygającą Kapelą | EtnoMuzyka w MEK
- Kiedy: 5 grudnia 2024 (czwartek), godz. 18:00
- Gdzie: Dom Esterki – Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 46, Kraków
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na wyjątkowy wieczór poświęcony śląskim tradycjom barbórkowym, który odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w Domu Esterki, przy ul. Krakowskiej 46 w Krakowie.
W kameralnych muzealnych wnętrzach, uczestnicy spotkania poznają świat śląskich
i małopolskich tradycji związanych z obchodami dnia św. Barbary. Wykład na ten temat wygłosi dr Beata Piecha-van Schagen, ekspertka w dziedzinie kultury społeczności górniczych, autorka projektów edukacyjnych oraz służących ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego społeczności poprzemysłowych, autorka i redaktorka licznych publikacji naukowych.
Więcej informacji:
Śląska Barbórka w Krakowie – górnicze tr - Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Spektakl „Janioł leci”
Kiedy: 15 grudnia 2024 (niedziela), godz. 12:00
Gdzie: podwórko przy ul. Chmielowskiego 2
Informacje od organizatora:
To już ostatni spektakl w ramach Ambasadora Rewitalizacji.
Fundacja Wszyscy Obecni kontynuuje świąteczne tradycje sąsiedzkie!
Od kilku lat kolędujemy razem z Mieszkańcami krakowskiego Kazimierza, próbując przywrócić tradycję wspólnego śpiewania kolęd wśród sąsiadów. Tym razem zapraszamy Was nas na spektakl plenerowy pt. "Janioł leci". Oprócz tytułowego janioła, zjawi się także diabeł czy turoń, a nad nami wszystkimi zaświeci gwiazda betlejemska. Czeka na Was dużo ruchu, muzyki, ale przede wszystkim świątecznej atmosfery!
Więcej informacji: https://www.facebook.com/WszyscyObecni
Targi Bożonarodzeniowe na Placu Wolnica
Kiedy: 2 – 15 grudnia 2024
Gdzie: Plac Wolnica
W tym roku ponownie zapraszamy na Targi Bożonarodzeniowe na Placu Wolnica w Krakowie, organizowane przez IMAGO CSL. To wydarzenie, podobnie jak inne kiermasze i jarmarki, to nie tylko doskonała okazja do zakupów, ale także wyjątkowa okazja do spotkania z kulturą i rękodziełem, które łączą ludzi i promują piękno polskich tradycji. Plac Wolnica zamienia się w malowniczą przestrzeń, pełną migoczących świateł, pachnących choinek i świątecznych ozdób, gdzie tradycja harmonijnie łączy się z nowoczesnością.
Więcej informacji: IMAGO Centrum Sztuki Ludowej
„Stara” Nowa Huta
Komitet Rewitalizacji – spotkanie konsultacyjne
Kiedy: 4 grudnia 2024 (śr.)
Gdzie: ARTzona Ośrodka Kultury Norwida, os. Górali 4
Rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji Miasta Krakowa. W skład Komitetu wejdą przedstawiciele interesariuszy procesu rewitalizacji. Zapraszamy do udziału w spotkaniach konsultacyjnych, a także do wyrażania swoich uwag drogą papierową lub elektroniczną. Podczas spotkań będziemy rozmawiać na temat zasad działania komitetu określonych w projekcie uchwały. Omówimy także regulamin oraz załączniki.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wyrażenia swoich uwag podczas spotkań.
Więcej informacji: Komitet Rewitalizacji – miej realny wpływ na przebieg procesu rewitalizacji w Twojej okolicy! - Rewitalizacja w Krakowie
Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka dla dzieci: „Mój sąsiad Totoro”
Kiedy: 14 grudnia (sobota), godz. 13:00
Gdzie: Kino Sfinks / Ośrodek Kultury Norwida i Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5
Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka dla dzieci zaprasza najmłodszych widzów i widzki na klasykę światowej animacji ze Studia Ghibli. "Mój sąsiad Totoro" na dużym ekranie już 14 grudnia o godzinie 13:00.
Sztandarowa produkcja Studia Ghibli, która przypomina, jak cudowny i niezwykły może być świat widziany oczami dziecka.
"Mój sąsiad Totoro" (85 minut) reż. Hayao Miyazaki
Kategoria wiekowa: 4+, lektor, animacja, Japonia 1988.
Informacje dotyczące sensoryczności:
Na korytarzu przed salą kinową dominuje jasne światło, w sali kinowej przed seansem jest przyjemny półmrok, podczas seansu brak głośnych dźwięków, film ma kojący klimat. Jest bardzo ciepły i przyjazny nawet dla bardzo małych dzieci.
Więcej informacji: DKF Kropka dla dzieci: Mój sąsiad Tototro - Ośrodek Kultury Norwida
NCK proponuje kulturę w prezencie
Kiedy: cały grudzień
Gdzie: Nowohuckie Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232
Do końca roku pozostało już niewiele dni. Wiele z nich jest szczególnych. Popularne imieniny, ważne święta i uroczystości rodzinne. Myśląc o upominkach dla bliskich nam osób warto przeglądnąć inspirujący pod tym względem repertuar Nowohuckiego Centrum Kultury.
Kultura w prezencie? Ładnie zapakowana muzyka, przewiązane wstążką emocje i pudełko pełne śmiechu – a wszystko okraszone dużą dawką wrażeń.
Szczegóły na stronie Nowohuckiego Centrum Kultury.
17. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Kiedy: 6 – 15 grudnia 2024
Gdzie: Teatr Łaźnia Nowa, os. Szkolne 25
Boska Komedia zyskała miano najważniejszego przeglądu teatralnego w Polsce, uznanego również szeroko poza jej granicami. Tegoroczne hasło festiwalu, wywodzi się z utworu brytyjskiego zespołu Radiohead i podkreśla indywidualizm twórczy artystek i artystów oraz wyjątkowość każdej ludzkiej historii. Dyrektor artystyczny festiwalu, Bartosz Szydłowski, podkreśla, że hasło jest manifestacją akceptacji i afirmacji różnorodności. „Nasze dramatyczne opowieści – nawet te pełne bólu – mogą dawać nadzieję i siłę – mówi Szydłowski. – Nie stawiamy jednak naiwnej tezy, ale zadajemy pytanie, tworzymy spectrum, po którym porusza się sam widz”. Boska Komedia to zatem także festiwal trudnych pytań, który nie boi się prowokacji i badań nastrojów w dramatycznie spolaryzowanych społeczeństwach Zachodu. W czasach intensywnej autokreacji warto zmierzyć się z pytaniami o nasze prawdziwe miejsce w świecie. Festiwal jest doskonałą okazją do takiej refleksji, tworząc przestrzeń dla dialogu i otwartej dyskusji.
Więcej: https://boskakomedia.pl/
Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych 20.22
Spotkanie podsumowujące – współpraca z NGO
Kiedy: 10 grudnia (wtorek) od godz. 17:00.
Referat ds. Rewitalizacji, Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz Referat ds. Współpracy z Krakowskim Ośrodkiem Naukowo-Akademickim Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji, zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych na spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania w 2024 roku. Opowiemy również Państwu o planach na przyszły rok.
Spotkanie odbędzie się w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie Space, ul. Zabłocie 20 (sala konferencyjna nr 007), we wtorek 10.12.2024 r., o godz. 17:00.
W razie pytań proszę o kontakt z p. Anną Brydniak (anna.brydniak@um.krakow.pl tel.: 12 616 1179).
Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu telefonicznie 12 616 1179 lub mailowo na adres pi.umk@um.krakow.pl, do dnia 06.12.2024 r.
Więcej informacji: Spotkanie podsumowujące – współpraca z NGO - Rewitalizacja w Krakowie
Innowacje społeczne – dobre praktyki i inspirujące przykłady
Kiedy: 4 grudnia (środa), godz. 12:00-15:00
Innowacje społeczne obejmują opracowywanie i wdrażanie nowych pomysłów, produktów, usług lub modeli w celu sprostania ww. wyzwaniom społecznym i środowiskowym. Mają na celu stworzenie pozytywnego wpływu społecznego poprzez poprawę dobrobytu jednostek, społeczności lub społeczeństwa jako całości. Często wiążą się ze współpracą między różnymi interesariuszami i mogą obejmować szeroki zakres sektorów, w tym rząd, instytucje miejskie, biznes, organizacje non-profit i inicjatywy oddolne.
Zaprezentujemy dobre przykłady i praktyki, z których można zaczerpnąć inspirację. Oprzemy się też na własnym przykładzie i podzielimy z osobami uczestniczącymi doświadczeniem z procesu projektowania innowacji społecznych, także z użycia metod design thinking
Obowiązują zapisy! Liczba miejsc ograniczona! napisz: biuro@serfenta.pl
Innowacje społeczne odpowiadają na wyzwania społeczne, ekologiczne i cyfrowe, których na całym świecie nie brakuje. Są to rozwijające się w imponującym tempie takie sytuacje, jak m.in. szybkie tempo naszego życia, wydłużanie się czasu ludzkiego życia, kryzysy o skali światowej.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1580660142561491/
Krakow Innovation Games
Kiedy: 11-12 grudnia (środa-czwartek)
Zapraszamy uczniów szkół średnich na wyjątkowy hackathon, który odbędzie się 11-12 grudnia 2024 roku w Krakowie! To hackathon dla młodzieży, na którym będziecie rozwijać: kreatywność, umiejętność pracy w grupie, rozwiązywania problemów i wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności!
Podczas imprezy Ty i Twój zespół:
- Zdefiniujecie wyzwanie,
- Znajdziecie kreatywne rozwiązanie,
- Zweryfikujecie swój pomysł,
- Zaprezentujecie go przed publicznością!
Co możesz wygrać?
- 1 000 PLN brutto w voucherach X-KOM/Allegro dla szkoły zwycięskiego zespołu!
- 300 PLN brutto w voucherach dla każdego z 5 uczestników + opiekuna.
- Pamiątkowe dyplomy dla zwycięzców.
A to nie wszystko – przerwy na pizzę i świetne atrakcje czekają na Ciebie!
Kto może wziąć udział?
Krakowskie licea i technika mogą zgłosić jedną 5-osobową drużynę + opiekuna. Pamiętajcie – tylko 7 zespołów weźmie udział w hackathonie. Decyduje zasada kto pierwszy, ten lepszy!
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/3799241633663932/