Wiosna z rewitalizacją – przegląd kwietniowych wydarzeń
Wiosna w Krakowie to idealny czas, aby odkryć bogactwo kulturalnych wydarzeń, które miasto ma do zaoferowania. Od koncertów na świeżym powietrzu po wystawy sztuki, każdy znajdzie coś dla siebie. Dołącz do nas i poczuj magię Krakowa w pełnym rozkwicie!

Grzegórzki-Wesoła
Zagadki Thomasa Manna. Wprowadzenie do twórczości.
Kiedy: 23.04.2025 (środa), godz. 18:00.
Gdzie: Goethe-Institut Krakau, ul. Podgórska 34, Kraków.
Jest to cykl wykładów otwartych „Być jak Thomas Mann w życiu i literaturze”.
Od Buddenbrooków dzielą nas 124 lata, od Czarodziejskiej góry – 101 lat, od śmierci pisarza minęło 70 lat. A jednak Thomas Mann nie przestaje nas zajmować. Dowody – opera Pawła Mykietyna wg „Czarodziejskiej góry”; zapowiadane nowe przekłady; filmowy projekt Pawła Pawlikowskiego wg książki Colma Tóibina „Czarodziej”.
Co takiego sprawia, że wciąż sięga się do twórczości – a także do biografii – Thomasa Manna? Najprostsza odpowiedź brzmi: to dzieło wyjątkowo bogate, wypakowane mnóstwem wątków fabularnych i idei. Ale bogactwo ma tu na drugie imię: wieloznaczność. Świadoma, zamierzona wieloznaczność. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób Mann tę wieloznaczność buduje, na przykładzie paru motywów „Czarodziejskiej góry”.
Zapraszamy gorąco na wykład inaugurujący cykl wykładów otwartych zatytułowany „Być jak Thomas Mann w życiu i literaturze”, który wygłosi Małgorzata Łukasiewicz.
Wstęp wolny.
Więcej informacji: https://www.goethe.de/ins/pl/pl/sta/kra/ver.cfm?&event_id=26546301
Siła umysłu: Jak opanować stres i działać pewnie?
Kiedy: 25.04.2025 (piątek), godz. 18.00-19.30.
Gdzie: Apteka Designu, ul. Kopernika 19A, Kraków.
Czy stres powstrzymuje Cię przed działaniem? Czy unikasz wyzwań, bo boisz się, że nie jesteś gotowy? Zapraszamy na 1,5-godzinne warsztaty, które pomogą Ci przejąć kontrolę nad swoim umysłem i działać z większą pewnością siebie.
To praktyczne zajęcia dla każdego – przydatne w pracy, relacjach, podczas publicznych wystąpień i w codziennych wyzwaniach. Będziemy pracować na realnych przykładach, abyś mógł od razu zastosować nowe umiejętności w swoim życiu. Prowadząca: Aleksandra Kostrzak
Zapisy: https://forms.office.com/e/h0JYDFQf5T
Więcej informacji: https://kbf.krakow.pl/aktywnosci-articles/apteka-designu/
StrefaEtno | Orient | vol. 10 | Derya Ensemble
Kiedy: 27.04.2025 (niedziela), godz. 20:00.
Gdzie: Strefa Nowa ul. Mikołaja Kopernika 19, Kraków.
StrefaEtno | Orient to cykl kameralnych koncertów moderowany przez Wassima Ibrahima. Doktor muzyki, pieśniarz i kompozytor pochodzący z Syrii zaprasza do współpracy wybitnych muzyków, proponując wyjątkowe, tematyczne koncerty poświęcone wybranym regionom Orientu. Każde spotkanie to muzyczna podróż przez wiele krajów i krain, archaiczne melodie opowiadające historię starożytnych kultur: perskiej, tureckiej, czy aramejskiej.
Gościem kwietniowej odsłony będzie Derya Ensemble.‘Derya’ oznacza ‘morze’. I jak morze, które w swej nieskończoności fal jest łącznikiem pomiędzy odległymi kulturami, ich zespół postawił sobie za zadanie łączenie ludzi poprzez muzykę, przekraczanie granic poprzez wspólne doświadczanie dźwięku.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/2074526933020819/
Kazimierz-Stradom
Etno? Logicznie! Świąteczny stół (warsztaty dla rodzin)
Kiedy: 5.04.2025 (sobota), 11.00-13.00 (1 grupa), 15.00-17.00 (2 grupa).
Gdzie: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, plac Wolnica 1/Dom Esterki, ulica Krakowska 46.
Informacje od organizatora: warsztaty są przeznaczone dla dzieci od 6 do 10 roku życia wraz z dorosłymi opiekunami, których zapraszamy do aktywnego udziału.
Cena: 30 zł (pierwsze dziecko), 20 zł (drugie i kolejne dzieci), opiekunowie towarzyszą dzieciom bezpłatnie.
W czasie warsztatów dla rodzin z cyklu „Etno? Logicznie!” odkrywamy potencjał tradycyjnych rozwiązań i naturalnych materiałów. Uczymy się gospodarować zasobami, wyciągać wnioski z doświadczeń, dostrzegać praktyczną stronę kultury. Tworzymy z wykorzystaniem technik rękodzielniczych, inspirujemy się przedmiotami z różnych kultur i krajów, poznajemy dawne odpowiedzi na pytania aktualne także dziś. Etno? Logicznie! Raz w miesiącu, w wybraną sobotę w MEK.
Więcej informacji: https://etnomuzeum.eu/warsztaty-etno-logicznie
Koncert: The Missing Part
Kiedy: 6.04.2025 (niedziela), godz. 19:00.
Gdzie: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków.
The Missing Part to duet stworzony przez Natalię Kwiatkowską i Roberta Kapkowskiego (CHEAP TOBACCO) z tęsknoty za lirycznymi i subtelnymi dźwiękami. Natalia bawi się głosem i swobodnie porusza się w każdym gatunku, jej głos przenosi słuchaczy w inny świat. Robert, gra na gitarze akustycznej w taki sposób, że słuchacze często odnoszą wrażenie jakby grał cały zespół. Usłyszycie ich autorskie piosenki z debiutanckiej płyty ale także własne aranżacje m.in Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Ewy Demarczyk, Etty James, Arethy Franklin i innych. Natalia została czterokrotnie wybrana najlepszą polską wokalistką bluesową w 2015/2016/ 2018/2019 oraz nominowana do wokalistki roku Antyradia roku przez czytelników prestiżowego pisma „Twój Blues”.
Rewelacyjny kontakt z publicznością i interakcja to jedna z wielu zalet cechujących duet. Lekkość i radość muzyczna, to coś, co urzeka i zapada w pamięć!
Więcej informacji i bilety: https://tickets-online.galiciajewishmuseum.org/event/niedziela-6-04-2025-godz-1900-koncert-the-missing-part?doing_wp_cron=1743494623.3661038875579833984375
Z cyklu Sekrety drukarstwa: druk wypukły
Kiedy: 12.04.2025 (sobota), godz. 14:00.
Gdzie: Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków.
Kaszta, czcionka, zecer – słowa, które niegdyś były codziennością w świecie drukarzy, dziś brzmią tajemniczo i budzą ciekawość. Podczas warsztatów przeniesiemy się do epoki, w której każda litera była starannie układana ręcznie, a drukowanie stron wymagało niezwykłej precyzji i rzemieślniczej wprawy.
W muzealnej drukarni odkryjemy, jak zmieniały się technologie druku na przestrzeni lat. Poznamy fascynującą historię czcionek, maszyn drukarskich i pracy zecera. A potem – każdy z uczestników spróbuje swoich sił w składaniu tekstu i stworzy własną drukowaną kartkę.Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc na zajęcia.
Więcej informacji: https://www.mit.krakow.pl/wydarzenie/sekrety-drukarstwa-druk-wypukly/
„Stara” Nowa Huta
Spółdzielnia Dobrych Praktyk: Disco i zumba z Babkami z Nowej Huty
Kiedy: 9.04.2025 (środa), 19:00 - 20:00.
Gdzie: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232, Kraków.
Zapraszamy na zajęcia taneczne organizowane przez grupę nieformalną Babki z Nowej Huty.Czy to Zumba czy to Disco? Zajęcia o średniej i wysokiej intensywności, zawierają wszystkie elementy fitnessu, cardio, pracę mięśni, równowagę i gibkość. Choreografie inspirowane są głównie nurtem lat 70 i 80, ale nie tylko . Głównym celem zajęć jest dobra zabawa i uśmiech wychodzących kursantek. Na zajęcia obowiązują zapisy. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
Więcej informacji: https://domutopii.pl/event/spoldzielnia-dobrych-praktyk-disco-i-zumba-z-babkami-z-nowej-huty-17/
Polski Horror – Historia Tragiczna
Kiedy: 11.04.2025 (piątek), godz. 17:30.
Gdzie: Biblioteka Kuźnia Ośrodka Kultury Norwida os. Złotego Wieku 14, Kraków
Robert Eggers przy premierze Nosferatu przyznał, że inspirował się polską kinematografią, wskazując na takie tytuły jak Wilczyca oraz Lokis. Rękopis profesora Wittembacha – filmy, które są równie dobre, co zapomniane…
Listę niedocenianych polskich dzieł grozy – zarówno filmowych, jak i literackich – można wymieniać godzinami. Pozostaje jednak pytanie: dlaczego twórczość Stefana Grabińskiego czy Piotra Szulkina została zepchnięta na margines kultury i jakie są nadzieje na przyszłość?
Zapraszamy wszystkich, którzy zastanawiają się:
- Czy Adam Mickiewicz i Bruno Schulz byli autorami grozy?
- Jaka polska produkcja jest uznawana globalnie za arcydzieło brutalnego kina?
- Czy można za pomocą wódki wywoływać duchy?
Na te i wiele innych pytań odpowiemy na kolejnym spotkaniu Kuźni Popkultury – cyklu, w którym Biblioteka Kuźnia staje się miejscem dyskusji o kulturze popularnej.Prowadzący Szymon Stankiewicz.
Więcej informacji: https://kuznia.okn.edu.pl/wydarzenie-1820-polski_horror_historia_tragiczna-szczegoly-17944.html
Noc Kin Studyjnych: OPOWIEŚCI Z DRESZCZYKIEM W KINIE SFINKS
Kiedy: 12.04.2025 (sobota), godz. 16.00.
Gdzie: Kino Sfinks, os. Górali 5, Kraków.
Ludzie od wieków lubują się w straaasznych opowieściach. Książki kryminalne, słuchowiska radiowe, filmy grozy i thrillery, seriale telewizyjne true crime. Dawniej historie wywołujące dreszczyk emocji opowiadano podczas ciemnej nocy przy ognisku. Później ewoluowały one w pełnoprawne horrory. Filmy, od których dostaje się gęsiej skórki, mają na świecie mnóstwo fanów. Dlatego w ramach Nocy Kin Studyjnych 2025 prezentujemy program jeżący włosy na karku!
Jeszcze przed zachodem słońca zachęcamy do wysłuchania mrożącej krew w żyłach Opowieści o potwornych zbrodniach Nowej Huty. Odważnych najmłodszych zapraszamy po zmroku na nie tak straszną filmową Wieczorynkę. A gdy już zapadnie noc, Widzom i Widzkom o mocnych nerwach proponujemy Kino nocne dla dorosłych i filmy, w których nie zabraknie zawiłych intryg, działania mrocznych sił i makabrycznych zabójstw. Ciarki na plecach gwarantowane!
Więcej informacji: https://okn.edu.pl/wydarzenie-1811-noc_kin_studyjnych_opowiesci_z-szczegoly-17896.html
Wstęp bezpłatny (obowiązują wejściówki, które będę wydawane w kasie kina od 4 kwietnia).