Budżet obywatelski: nowe zasady i terminy

Budżet obywatelski: nowe zasady i terminy
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Już po raz szósty mieszkańcy będą mogli czynnie zaangażować się w zmienianie dzielnic i miasta z wykorzystaniem środków z miejskiej kasy. W ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji osób zgłaszających projekty a później wybierających te najciekawsze w głosowaniu jest łącznie 30 mln zł. Wysokość środków to jednak nie jedyna zmiana, jaka zaszła w regulaminie budżetu obywatelskiego względem poprzednich lat.

Budżet obywatelski to narzędzie, za pomocą którego mieszkańcy mogą decydować, na co przeznaczyć części miejskiego budżetu. Dzięki niemu krakowianie mają bezpośredni wpływ na to, jak na co dzień wygląda i funkcjonuje miasto. Zmieniają nie tylko dzielnice, w których mieszkają, ale także przestrzeń dostępną dla wszystkich na co dzień mieszkających i odwiedzających stolicę Małopolski. W ramach wszystkich edycji budżetu obywatelskiego do realizacji zostało wybranych 482 zadań o charakterze dzielnicowym i ogólnomiejskim z poddanych pod głosowanie 2054 projektów.

- Pierwotnie w tym roku budżetu obywatelskiego miało nie być, ale Rada Budżetu Obywatelskiego zmieniła swoją decyzję. Powstał zatem nowy regulamin i harmonogram. Ostro zabraliśmy się do pracy, by tę edycję uruchomić. Efekt jest taki, że projekty będzie można składać w maju, a głosować jesienią. To bardzo napięty terminarz i żeby wszystko się udało tych terminów musimy dotrzymać. Ostrożnie podchodzimy zwłaszcza do tego ostatniego – 23 października, kiedy mamy poznać wyniki głosowania internetowego i tradycyjnego, ale mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. społecznych i komunalnych.

Od pięciu lat wspólnie uczymy się, jak poprzez budżet obywatelski zaspokoić potrzeby społeczności lokalnych, dzielnic, a w szerszym ujęciu również miasta. Nie chodzi jednak tylko o realizację poszczególnych zadań, ale przede wszystkim o nowe możliwości dialogu z krakowianami i włączenie mieszkańców w proces decydowania o tym, na co przeznaczyć środki publiczne.

W tym roku w regulaminie budżetu obywatelskiego zaszło wiele zmian. Po pierwsze – terminy. Od 1 do 31 maja będzie można złożyć wniosek, a głosowanie zaplanowano w dniach 28 września – 7 października. Głosowanie jesienią – a nie jak do tej pory w czerwcu – ma spowodować, że więcej osób będzie miało szansę wesprzeć najciekawsze inicjatywy swoim głosem. Po drugie, zniesiono kryterium wieku. Zarówno wnioskodawcy, jak i głosujący muszą tylko mieszkać w Krakowie – przy poprzednich edycjach obowiązywała zasada, że osoby te ukończyły 16 lat. Kolejna zmiana ucieszy tych, którzy chcą złożyć propozycje zadania dzielnicowego poza miejscem swojego zamieszkania – od tego roku będzie taka możliwość. W tym roku do dyspozycji dzielnic będzie łącznie 20 mln zł, a na zadania ogólnomiejskie – 10 mln zł.

Tradycyjnie będziemy zachęcać mieszkańców do aktywnego włączenia się w ideę budżetu obywatelskiego. Od 15 kwietnia do 16 maja odbędzie się seria spotkań i warsztatów dla mieszkańców, a dniach 28-30 maja – maratony pisania projektów. Do 12 kwietnia każdy, kto chciałby aktywnie włączyć się w tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego i działać na jego rzecz, może zgłosić swoją kandydaturę do roli jego ambasadora. Poszukiwani są zarówno dorośli, jak i młodsi krakowianie.

Do końca maja trwać będzie kampania informacyjna w mediach i przestrzeni miejskiej. Citylighty, billboardy, plakaty i ulotki będą przypominać o nowych terminach składania wniosków. Zostanie przygotowana także specjalna broszura i wystawy ze zdjęciami najciekawszych realizacji z poprzednich edycji. Po mieście kursuje już specjalnie oklejony tramwaj, a spot akcji można już zobaczyć na ekranach pojazdów MPK. Podczas jesiennego głosowania zaplanowano także niespodziankę – 100 tabletów, które trafią do wybranych szczęśliwców głosujących tradycyjnie i przez internet.

Wszystkie informacje o budżecie obywatelskim na bieżąco będą pojawiać się na stronie internetowej budzet.krakow.pl.

Harmonogram budżetu obywatelskiego:

kwiecień – spotkania z mieszkańcami (warsztaty, konsultacje)

1-31 maja – składanie propozycji zadań

do 13 sierpnia - ocena formalno-prawna

19 sierpnia – ogłoszenie wyników oceny formalno-prawnej

20-26 sierpnia – składnie protestów

29 sierpnia - 3 września – rozpatrywanie protestów

10 września – ogłoszenie listy projektów poddanych pod głosowanie

28 września - 7 października – głosowanie

23 października – ogłoszenie wyników

Spotkania konsultacyjne:

15 kwietnia, godz. 18.00, Centrum Obywatelskie ul. Reymonta 20

16 kwietnia, godz. 18.00, Szkoła Podstawowa nr 64, ul. Sadzawki 1

18 kwietnia, godz. 18.00, Ośrodek Ruczaj, ul. Rostworowskiego 13

23 kwietnia, godz. 17.00, Zgody 7

24 kwietnia, godz. 18.00, Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13

25 kwietnia, godz. 18.00, Klub Aleksandry, ul. Aleksandry 1

8 maja, godz. 18.00, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2

9 maja, godz. 18.00, Klub Kultury Mydlniki, ul. Balicka 289

13 maja, godz. 18.00, Klub Wróblowice, ul. Niewodniczańskiego 74

15 maja, godz. 18.00, Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

16 maja, godz. 18.00, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia (MCD), ul. Bracka 10

Maratony pisania projektów:

28 maja, godz. 17–20, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, os. Centrum C 10

29 maja, godz. 17–20, Centrum Obywatelskie, ul. Reymonta 20

30 maja, godz. 17–20, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia (MCD), ul. Bracka 10

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MICHAŁ KMIECIK
Podmiot publikujący: Rewitalizacja
Zobacz także
POLECAMY