Budżet obywatelski: Twój głos się liczy!
Drogą elektroniczną lub osobiście można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. W tym roku pod głosowanie mieszkańców zostało poddanych 596 projektów, w tym 99 ogólnomiejskich i 497 dzielnicowych. Głosowanie trwa do 10 października.
Budżet obywatelski to wiele ciekawych projektów, które zgłaszane są przez mieszkańców i dla mieszkańców, po to aby zmienić najbliższe otoczenie.
W tegorocznej edycji BO wśród projektów, które zostaną poddane pod głosowanie dominują zadania z zakresu zieleni i ochrony środowiska – 169 wniosków, infrastruktury – 102 projekty oraz kultury – 91 propozycji. Krakowianie rokrocznie stawiają na projekty zielone, infrastrukturalne i kulturalne, jest to już stały trend w budżecie obywatelskim.
Projekty dzielnicowe i miejskie
Do dyspozycji mieszkańców jest w tym roku 35 milionów złotych. Z tego 7 milionów złotych przeznaczonych jest na projekty ogólnomiejskie, natomiast aż 28 milionów złotych na wnioski dzielnicowe.
Aby zobaczyć i wybrać projekty miejskie, na które chcemy zagłosować, warto wejść na stronę budzet.krakow.pl/projekty2021/miasto
Każdy z projektów na mapie oznaczony jest odpowiednim łatwo rozpoznawalnym symbolem, który wskazuje na kategorię zadania np.: z obszaru ochrony środowiska, bezpieczeństwa, zdrowia, infrastruktury czy kultury.
Jeśli chcemy sprawdzić, jakie projekty zgłosili mieszkańcy poszczególnych dzielnic, przechodzimy na zakładkę „Projekty dzielnicowe”, a następnie wybieramy numer naszej dzielnicy. Tutaj również znajdziemy symbole z projektami, na które można głosować.
Jak i gdzie głosować?
W każdej z dzielnic Krakowa zostaną utworzone miejsca, w których nawet najmłodsi mieszkańcy Krakowa będą mogli oddać swój głos. Lista miejsc do głosowania w formie tradycyjnej.
Głosować można na sześć różnych projektów, w tym oddać trzy głosy na te o charakterze dzielnicowym (w dzielnicy swojego zamieszkania) i trzy głosy na zadania o charakterze ogólnomiejskim. Najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt. Zagłosować będzie można albo w punkcie, albo elektronicznie.
Aby zagłosować online trzeba wejść na stronę budzet.krakow.pl i zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a dla osób, które go nie mają, datę urodzenia i płeć, numer telefonu komórkowego oraz numer i nazwę dzielnicy zgodnie z adresem zamieszkania. Głosowanie za pośrednictwem platformy wiąże się z koniecznością potwierdzenia założenia konta poprzez SMS. Raz założone konto jest aktywne w kolejnych edycjach BO. Głosować mogą też dzieci i młodzież.
Aby oddać głos w punkcie do głosowania, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.
Projekty, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego poznamy pod koniec października.
Zobacz wszystkie projekty, na które można głosować w tegorocznej edycji BO.