Zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla dzieci w ramach projektu "Ambasador rewitalizacji"
Ostatnie spotkanie odbędzie się 20 sierpnia 2024 o godz. 17:00 w Cafe NOWA Księgarnia (os. Zgody 7, Kraków). Tematyka nadchodzących warsztatów poświęcona będzie człowiekowi - o budowaniu umiejętności współpracy w procesach rewitalizacji. Zastanowimy się, co możemy zrobić, żeby nowa przestrzeń była dostępna dla wszystkich. Spróbujemy też wspólnie zaplanować projekt rewitalizacji, żeby sprawdzić, czy łatwo podejmować decyzje w grupie.
Na warsztaty wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia mailowo: cafe@nowaksiegarnia.pl
Warsztaty poprowadzi Marta Pacholczyk - absolwentka historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, licenjonowana przewodniczka po Krakowie. Edukatorka i propagatorka wiedzy o kulturze, sztuce i herstorii z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Organizator - Fundacja Faktor Kultura o podobszarze rewitalizacji "stara" Nowa Huta:
Wierzymy, że świadomość społeczną należy kształtować od najmłodszych lat, dlatego stworzyliśmy cykl warsztatów edukacyjnych dla dzieci o rewitalizacji. Dzięki edukacji zakresu rewitalizacji, dzieci zdobędą wiedzę na temat problemów społecznych związanych z zaniedbanymi obszarami miejskimi oraz sposobów ich rozwiązywania. Proces rewitalizacji wymaga kreatywnego podejścia do problemów. Poprzez uczestnictwo w warsztatach dzieci nauczą się myślenia poza schematami, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i analizowania sytuacji z różnych perspektyw.
Warsztaty, które już się odbyły:
23.07.2024, godz. 17.00 Miasto życzliwe – czyli co to jest rewitalizacja?
Na pierwszym spotkaniu dowiedzieliśmy się czym w ogóle jest rewitalizacja, jakie są jej cele i kto może się nią zajmować. Użyliśmy naszej wyobraźni żeby zaplanować zmiany w najbliższym otoczeniu, stworzyliśmy model najfajniejszego podwórka, na jakim chcielibyśmy spędzać czas.
30.07.2024, godz. 17.00 Zielona rewolucja – czyli o ekologicznych działaniach w miastach
Zajęcia poświęciliśmy ekologicznym zmianom przestrzeni i zielonej rewolucji w miastach. Rozmawialiśmy o rehabilitacji zdegradowanych obszarów na całym świecie, ogrodach deszczowych, zielonych przystankach, a na koniec zajęć wybiraliśmy się też na krótki spacer po najbliższej okolicy.
06.08.2024, godz. 17.00 Niezła sztuka! – czyli jak sztuka zmienia przestrzeń publiczną
Jak sztuka może zmieniać przestrzeń? Tego dowiedzieliśmy się na trzecim spotkaniu. Przyjrzyliśmy się najciekawszym przykładom sztuki ulicznej i pokazaliśmy dzieciom, że street art to nie tylko graffiti. Nie zabrakło też czasu na stworzenie naszych własnych projektów.