Zima z rewitalizacją – przegląd styczniowych wydarzeń
Witajcie w Nowym Roku! Wypoczęci po Świętach? A może czekacie z niecierpliwością na ferie zimowe?
Przygotowaliśmy dla Was zestawienie wydarzeń odbywających się na podobszarach rewitalizacji podczas nadchodzących ferii zimowych (i nie tylko!), abyście już mogli zaplanować styczniowe dni pełne wrażeń.
Grzegórzki-Wesoła
Noc Biologów w Ogrodzie Botanicznym
- Kiedy: 10 stycznia (piątek), godz. 12:00
- Gdzie: Ogród Botaniczny - Szklarnia Jubileuszowa (spotkanie przy kasie Ogrodu)
Zapraszamy najmłodszych, kilkuletnich uczestników, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz wszystkich zainteresowanych biologią. Proponujemy zajęcia w postaci prezentacji i wykładów oraz zajęcia praktyczne, warsztaty i pokazy laboratoryjne. Program obejmuje zarówno przedpołudniowe zajęcia, związane z terenowymi pokazami, jak również popołudniowe pozycje prowadzone aż do wieczora w laboratoriach i w salach wykładowych.
W Ogrodzie przygotowaliśmy dla Państwa dwa bloki tematyczne:
- Mistrzowie przetrwania - podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób rośliny radzą sobie z ekstremalnymi warunkami środowiska i jakie przystosowania anatomiczne i morfologiczne umożliwiają im zasiedlanie tak nieprzyjaznych siedlisk jak pustynie, półpustynie czy obszary polarne. Porównanie sukulentów i sklerofitów. Omówienie najważniejszych przedstawicieli roślin z tych grup, w tym gatunków o znaczeniu użytkowym.
- Rośliny w koronach drzew - omówienie epifitów jako jednej z najbardziej intrygujących grup roślin zasiedlających lasy tropikalne. Wskazanie cech przystosowawczych do nadrzewnego trybu życia w budowie i anatomii. Pokaz wybranych przedstawicieli tej grupy w szklarniach Ogrodu.
Dokładny program zajęć i rejestracja na zajęcia dostępne będą na stronie internetowej www.nocbiologow.home.pl
Koncert noworoczny 2025
- Kiedy: 17 stycznia (piątek) godz.18.30, 18 stycznia (sobota) godz. 18.30, 19 stycznia (niedziela) godz. 17.00.
- Gdzie: Opera Krakowska, ul. Lubicz 48
Więcej informacji i bilety: https://opera.krakow.pl/repertuar
Obsada:
Grażyna Brodzińska | sopran
Agnieszka Kuk | sopran
Paula Maciołek | sopran
Karin Wiktor-Kałucka | sopran
Agnieszka Cząstka-Niezgódka | mezzosopran
Jarosław Bielecki | tenor
Krzysztof Kozarek | tenor
Michał Kutnik | baryton
Sebastian Marszałowicz | bas
Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej
dyrygent | José Miguel Rodilla
Od słowa do słowa – gra terenowa
- Kiedy: 30 stycznia (czwartek), godz. 10:00-12.00
- Gdzie: Apteka Designu , ul. Kopernika 19a
Poszukiwanie skarbu w sercu Wesołej!
Zapraszamy do Apteki Designu – laboratorium słowa i nowych rozwiązań dla miast. Czy wiecie, że dawna mieszkanka tej dzielnicy ukryła tu skarb? Przyjdźcie i sprawdźcie sami! Czekają na Was zagadki, łamigłówki i poszukiwanie znaków oraz słów. Rozwiążcie je wszystkie, odgadnijcie hasło i zapiszcie je na specjalnej pocztówce.
Na najlepszych czekają drobne upominki!
Wejściówki będzie można zakupić na stronie kbfbilety.krakow.pl od 13 stycznia.
Koszt udziału: 5 zł/osobę.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1285091512619382/1285091519286048
Kazimierz-Stradom
„BĄDŹ FER”-ie w SCKM
- Kiedy: od 20 do 24 stycznia w godz. od 9.00 do 15.00
- Gdzie: w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 15
„Gra grą, ale sprawiedliwość musi być po właściwej stronie i od niej nie masz odpoczynku! Jak się bawić, żeby się dobrze bawić i żeby wszyscy byli zadowoleni? Otóż to, fair play, bo inaczej dosięgnie nas ręka sprawiedliwości, a jeśli ręka jej nie dosięgnie, to dziejowa już na pewno! Zatem bawmy się, oddając sprawiedliwości – co jej!” – zachęcają organizatorzy, który cykl zajęć feryjnych nazwali „BĄDŹ FER”.
A na co mogą liczyć uczestnicy? W programie m.in. działania ruchowo-taneczne, cyrkowe, teatralne, plastyczne, muzyczne, gry i zabawy. Nie zabraknie też spacerów na świeżym powietrzu i wycieczek do muzeów.
Więcej informacji o zapisach i odpłatnościach: sckm.krakow.pl
Koncert: „Out of the Dark”
- Kiedy: 20 stycznia (poniedziałek), godz. 19:00
- Gdzie: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków
W naszym programie przedstawiamy utwory Vally Weigl, Josimy Feldschuh, Henriëtte Bosmans, Vitezslavy Kapralovej, Rosy Wertheim, Ruth Schönthal, Waltera Arlena, Mieczysława Wajnberga i Ericha Wolfganga Korngolda. Ich kompozycje powstawały w emocjonalnie trudnych okolicznościach, podczas ucieczki, w więzieniu lub na wygnaniu, towarzyszyła im tęsknota i melancholia, a także nostalgiczne spojrzenie wstecz na „utraconą” Europę, ich ojczyznę.
Julitta Dominika Walder – sopran
Mateusz Kasprzak-Łabudziński – skrzypce
Piotr Lato – klarnet
Joanna Sochacka – fortepian
Elizaveta Kapustina – instalacja wideo
Wstęp wolny.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/477661022041392
Konkurs „W kręgu mitów i kultury antycznej”
- Kiedy: zgłoszenia do 20.01.2025
- Gdzie: zgłoszenia mailowo na adres: konkurs.antyczny@onet.pl
Informacje od organizatora:
Konkurs antyczny „W kręgu mitów i kultury antycznej” ma kilkunastoletnią tradycję. Głównym jego celem jest poszerzenie wiedzy uczestników w zakresie różnych aspektów kultury antycznej. Co roku w konkursie biorą udział uczniowie szkół podstawowych i średnich z całego województwa. Konkurs obejmuje dwa bloki zagadnień: mitologię (grecką lub rzymską) i wybrane zagadnienia dotyczące kultury. Uczestnicy przygotowują się do udziału w wydarzeniu podczas specjalnie przygotowanych prelekcji.
Więcej informacji: https://www.sckm.krakow.pl/w-kregu-mitow-i-kultury-antycznej-konkursy
„Stara” Nowa Huta
KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK UCZENNIC I UCZNIÓW ZAJĘĆ MUZYCZNYCH W ARTZONIE
- Kiedy: 16 stycznia (czwartek), godz. 19:00
- Gdzie: ARTzona Ośrodek Kultury Norwida os. Górali 4, Kraków
Informacje od organizatora:
Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczestników warsztatów muzycznych prowadzonych w ARTzonie Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida pod kierunkiem Barbary Pabian (fortepian), Grzegorza Szydłaka (gitara), Mateusza Kowalczyka (perkusja) i Wiesława Wąsowicza (skrzypce i saksofon). Prowadzenie koncertu: Julia Lachiewicz.
Wstęp wolny.
Więcej informacji: https://artzona.okn.edu.pl/wydarzenie-1502-koncert_koled_i_pastoralek_uczennic_i-szczegoly-17343.html
„Tajemniczy ogród” – spektakl dla dzieci
- Kiedy: 23 stycznia (czwartek), godz. 11.00
- Gdzie: Scena NCK, Aleja Jana Pawła II 232
Strata dotyka każdego, ale nie każdy potrafi się do niej przyznać i ją zaakceptować. Dotyczy to także bohaterów „Tajemniczego ogrodu”, powieści autorstwa Frances H. Burnett, którzy na różne sposoby radzą sobie z utratą najbliższych. Pan Craven – całkiem odizolowuje się od otoczenia. Mary Lenox – rzuca się w świat z niestrudzoną i bezkompromisową energią. O stracie opowiada się trudno. Ma ona wiele odcieni. Czy zatem poradzić sobie z nią można tylko otwierając się na nowe relacje? W jaki sposób bohaterom „Tajemniczego ogrodu” uda się odzyskać nadzieję i wiarę we własne siły?
Zrealizowany w Teatrze Zagłębia spektakl to swoisty remiks i recykling klasycznego już dzieła, który sięgając po różnorodne środki artystyczne – muzykę współczesną, video art, performance – przetwarza zawarte w powieści wątki. Podchodzi do nich krytycznie, przygląda się im, ale też temu, jak przez lata zmieniło się nasze podejście do cielesności, przyrody i tego, co uznajemy za normę. To nowy „Tajemniczy ogród”, zderzony z muzyką, dziecięcą ekspresją i doświadczeniami osób o alternatywnej motoryce. To zaproszenie do barwnego, bogatego, różnorodnego krajobrazu i wspólnej zabawy w nowo odkrytym, tajemniczym ogrodzie, który możemy zmieniać według własnych zasad.
Spektakl w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci.
Więcej informacji: https://nck.krakow.pl/tajemniczy-ogrod-spektakl-dla-dzieci/
Oprowadzanie kuratorskie po Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie
- Kiedy: 24 stycznia 2025 (piątek), godz. 17.00
- Gdzie: Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie, w Nowohuckim Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
Kuratorka Galerii Joanna Gościej-Lewińska zaprasza na wyjątkowe spotkanie z twórczością Zdzisława Beksińskiego. Stała ekspozycja, mieszcząca się w Nowohuckim Centrum Kultury, obejmuje 50 obrazów olejnych z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Większość z prezentowanych obrazów pochodzi z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza, kiedy to powstały jego najbardziej znane, ikoniczne – z dzisiejszej perspektywy – prace. Kolekcję uzupełnia kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia artysty, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Rezerwacja obowiązkowa.
Więcej informacji: https://nck.krakow.pl/oprowadzanie-kuratorskie-po-galerii-zdzislawa-beksinskiego-w-krakowie/